Ali Ukaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ali Ukaj ishte gazetar te "Gazeta Shqiptare" në Tiranë, konsiderohej si një nga zëdhënësit e parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe gjithashtu ishte një nga ideatorët e emblemës së saj. Ai u gjet i vrarë dhe i masakruar në një banesë në Tiranës me datë 28 korrik të vitit 1997, kjo vrasje është ende e pazgjidhur që nga ai vit. Trupi i Aliut tani prehet në vendlindjen e tij në Lumbardh.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.