Ali Yasak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ali Yasak (lindi më 1 qershor 1956) është i njohur si Drej Ali (Aliu, i gjati), është një nga kriminelët të njohur në Turqi. Ai ishte i përfshirë në skandalin e Susurlukit.

Më 19 dhjetor 1977, ai u zgjodh anëtarë i bordit i Bashkimit të Degës së Idealistëve në Urfa (Ujqërit gri). Në vitin 1978, ai u bë kryetar i shoqatës të studentëve në Institutin e Edukimit në Urfa.

Më 12 janar 1978, ai u arrestua për pjesëmarrjen e një demonstratës ilegale dhe u lirua me urdhër të gjykatës më 25 janar. Më 26 janar 1978, ai u lëndua në përleshjen ushtarake me grupin opozitar.

Që nga viti 1990, për shkak lidhjes së tij për krime të organizuara, ai morri pjesë në një aktivitet për mbledhjen e parave për fatura në Stamboll.

Më 5 gusht 2013, Aliu u dënua gjashtë vite dhe tre muaj si pjesë e gjyqit të Ergenkonit.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "1998 Report" (në anglisht). Fondacioni për të Drejtat e Njeriut në Turqi. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2010-09-02. Marrë më 2012-05-17.