Jump to content

Ujqërit gri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Përshëndetja e Ujqërve gri

Ujqërit gri (Turqisht: Bozkurtlar) zyrtarisht i njohur si Oxhaqet Idealistë (Turqisht: Ülkü Ocakları) janë një organizatë të djathtë turk. Ata zakonisht përshkruhen si ultranacionalistë. Një organizatë rinore me lidhje të ngushta me Partinë e Lëvizjes Nacionaliste (MHP),[1] ajo është përshkruar si krah paraushtarak ose militant i MHP. Anëtarët e tij mohojnë natyrën e saj politike dhe pretendojnë se ai është një themel kulturor dhe arsimor, sipas emrit të tij të plotë zyrtar: Fondacioni Edukativ dhe Kulturor i Klubeve Idealiste (Turqisht: Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı).[2] Organizata u themelua nga Alparslan Türkeş në fund të viteve 1960.

Ideologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ujqërit gri i përmbahet një forme ekstreme të nacionalizmit turk. Është cilësuar si neo-fashiste nga studiues,[3][4][5][6][7] media kryesore[8][9] dhe burime të së majtës.[10][11] Raymond Walter Apple Jr., duke shkruar për The New York Times më 1981, përshkroi MHP dhe grupet e saj satelitore si një "rrjet ksenofobik, me fanatizëm nacionalist, neofashist të mbështjellë në dhunë".[8] Ideologjia e organizatës thekson historinë e hershme të shteteve turke në Azinë Qendrore dhe e ndërthur atë me Islamin. Sinteza e identitetit turk dhe Islamit është përhapur gjerësisht në retorikën dhe aktivitetet e tyre. Një nga motot e tyre është "Mjeku juaj do të jetë turk dhe ilaçi juaj do të jetë Islami".[12] Burime të tjera e kanë përshkruar si laike.[13]

Ideologjia e tyre bazohet në epërsinë e racës turke dhe kombit turk.[14] Një turk përkufizohet si dikush që jeton në territorin turk, ndihet turk dhe e quan veten turk.[15]

Pohime të paligjshme të tregtisë së drogës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sulmi i tyre më famëkeq, i cili vrau mbi 100 alevi, u zhvillua në Marash në dhjetor të vitit 1978. Ata gjithashtu dyshohen se kanë qëndruar prapa masakrës së Sheshit Taksim, më 1 maj 1977. Organizimi pas vrasjes së Papës Gjon Pali II më 1981 nga anëtari i Ujqërve gri Mehmet Ali Ağca nuk u identifikua dhe roli i organizatës mbetet i paqartë. Për shkak të këtyre sulmeve, Ujqërit gri janë përshkruar nga disa studiues, gazetarë dhe qeveritë si një organizatë terroriste.[16][17][18][19] Organizata ka qenë prej kohësh një i dyshuar i shquar në hetimet mbi "shtetin e thellë" turk, dhe dyshohet se ka pasur marrëdhënie të ngushta në të kaluarën me Counter-Guerilla, dega turke e Operacionit “Gladio” të NATO-s.

Anëtarët dhe udhëheqësit e Ujqërve gri janë përfshirë në trafikim ndërkombëtar droge që nga vitet e '80-ta.[16][20] Në fillim të viteve 1980 zyrtarët e SHBA-së kundër terrorizmit në Departamentin e Shtetit raportuan se Türkeş "besohet të jetë përfshirë" në lëvizjen e heroinës nga Turqia në Evropën Perëndimore.[8] Sipas Stephen E. Ambrose, udhëheqësit e Ujqërve gri kishin ndërtuar në fund të viteve 1980 një ushtri duke tregtuar droga për pajisje ushtarake, duke filluar nga helikopterët e sulmit deri te tanket. Droga u transportua në Itali, ku krimi i organizuar i përpunoi ato.[21] Sipas Peter Dale Scott, autori i librit American War Machine, në vitin 2010 kishte grupe që prodhonin dhe merreshin me drogë që kishin lidhje të qarta me Ujqërit gri dhe partia e saj politike e lidhur, MHP.[22]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Video shows Turkish police singing Grey Wolf march". Hürriyet Daily News. 25 prill 2011. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2017. Marrë më 23 janar 2020. The Grey Wolves, also commonly referred to as the Ülkü Ocakları (Idealist Hearths), are a youth organization with close links to the MHP. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Attack on Sept. 6-7 events photo exhibit condemned". Hürriyet Daily News. 9 shtator 2005. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2017. Marrë më 23 janar 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
 3. ^ Sullivan, Colleen (2011). "Grey Wolves". përmbledhur nga Martin, Gus (red.). The SAGE Encyclopedia of Terrorism (bot. 2nd). Sage Publications. fq. 236–7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Karasapan, Omer (1989). "Turkey and US Strategy in the Age of Glasnost". Middle East Report. 17 (160): 587–606. doi:10.2307/3013440. JSTOR 260523. The US also established contacts with the neofascist Nationalist Movement Party and its militants, the Grey Wolves. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Aslan, Fikret; Bozay, Kemal, red. (2012). Graue Wölfe heulen wieder: Türkische Faschisten und ihre Vernetzung in Deutschland [Grey wolves howl again: Turkish fascists and their networks in Germany] (në gjermanisht) (bot. 3rd.). Unrast Verlag. ISBN 978-3-89771-035-1. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2021. Marrë më 23 janar 2020.
 6. ^ Canefe, Nergis; Bora, Tanıl [in turqisht] (2004). "Intellectual Roots of Anti-European Sentiments in Turkish Politics: The Case of Radical Turkish Nationalism". përmbledhur nga Çarkoğlu, Ali; Rubin, Barry (red.). Turkey and the European Union: Domestic Politics, Economic Integration and International Dynamics. Routledge. fq. 125, 129. ISBN 978-1-135-76120-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Cooley, John K. (2002). Unholy Wars: Afghanistan, America and International Terrorism (bot. 3rd). London: Pluto Press. fq. 195. ISBN 978-0-7453-1917-9. A Turkish Fascist youth group, the "Grey Wolves," was recruited to fight with the Chechens. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b c Apple Jr, R. W. . (25 maj 1981). "Trial of Mehmet Ali Agca: 6 years of neofascist ties". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Starr, Stephen (15 shkurt 2016). "Turkey protective of ethnic Turkmens in Syria". The Irish Times. ...the Grey Wolves, a neo-fascist, militant youth group... {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Dixon, Norm (28 prill 1999). "Kurds defy repression with strong vote for HADEP". Green Left Weekly. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Maass, Alan; Gagné, Tom (11 gusht 2016). "The coup that followed the coup in Turkey". socialistworker.org (Socialist Worker). ...the far-right Nationalist Movement Party (MHP), with its openly fascist "Grey Wolves" youth organization... {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Koutroubas, T., Vloeberghs, W. and Yanasmayan, Z. 2009. Political, Religious and Ethnic Radicalisation Among Muslims in Belgium Arkivuar 25 tetor 2014 tek Wayback Machine. MICROCON Policy Working Paper 5, Brighton: MICROCON.
 13. ^ Bale, Jeffrey M. "Definition of Terrorism". Monterey Terrorism & Research Education Program. Middlebury Institute of International Studies at Monterey. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Wangmo, Tenzin; Yazilitas, D. (2004). "Turkish and Kurdish Identity and Nationalism in the Netherlands". New York: Humanity In Action. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Peters, L.S. (2010). "The big world experiment: the mobilization of social capital in migrant communities". FMG: Amsterdam Institute for Social Science Research (AISSR). fq. 152. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b Lee, Martin A. (12 prill 1998). "Turkish Dirty War Revealed, but Papal Shooting Still Obscured". Los Angeles Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Prabha, Kshitij (prill 2008). "Defining Terrorism". New Delhi, India: Institute for Defence Studies and Analyses. Mohamed Ali Agca of Turkey, the man who shot at Pope John Paul II in Rome had no political motive. The investigating agency in Italy tried to establish his link with the Turkey based terrorist group, 'Grey Wolf,' however, could not get any evidence of his political connection. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Slomp, Hans (2011). Europe, a Political Profile: An American Companion to European Politics, Volume 1. Santa Barbara, California: ABC-CLIO. fq. 744. ISBN 978-0-313-39181-1. Grey Wolves Turkish terrorist group (Bozkurtlar in Turkish), the youth organization of an extreme right party... {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "The list of prohibited on the territory of the RK foreign organizations". din.gov.kz. Committee for Religious Affairs of The Ministry of Culture and Sport of the Republic of Kazakhstan. Arkivuar nga origjinali më 2014-10-25. Marrë më 2014-10-25. II. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Gingeras, Ryan (2014). Heroin, Organized Crime, and the Making of Modern Turkey. Oxford University Press. fq. 226–228. ISBN 978-0-19-871602-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Atkins, Stephen E. (2004). "Grey Wolves (Turkey)". Encyclopedia of Modern Worldwide Extremists and Extremist Groups. Westport, Connecticut: Greenwood Press. fq. 110–111. ISBN 978-0-313-32485-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Fijnaut, Cyrille J. C. F. (2016-09-08). The Containment of Organised Crime and Terrorism: Thirty-Five Years of Research on Police, Judicial and Administrative Cooperation (në anglisht). BRILL. fq. 281. ISBN 9789004281943.