Operacioni “Gladio”

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Operacioni Gladio është emri i koduar për operacionet klandestine "stay-behind" të rezistencës së armatosur që ishte planifikuar nga Unioni Perëndimor (WU), dhe më pas nga NATO, për një pushtim të mundshëm të Paktit të Varshavës në Evropë. Edhe pse Gladio i referohet në mënyrë specifike degës italiane të organizatave të qëndrimit të NATO-s, "Operacioni Gladio" përdoret si një emër joformal për të gjithë ata. Operacionet stay-behind ishin përgatitur në shumë vende anëtare të NATO-s dhe disa vende neutrale.

Roli i CIA-s në Gladio dhe shtrirja e aktiviteteve të saj gjatë epokës së Luftës së Ftohtë, dhe çdo marrëdhënie me sulme terroriste të kryera në Itali gjatë "Viteve të Plumbit" (fundi i viteve 1960 deri në fillim të viteve 1980) janë objekt debati. Zvicra dhe Belgjika kanë pasur hetime parlamentare për këtë çështje.

Ekzistenca e Gladios erdhi në njohurinë publike kur kryeministri Giulio Andreotti ia zbuloi atë Dhomës së Deputetëve më 24 tetor 1990, megjithëse terroristi i ekstremit të djathtë Vincenzo Vinciguerra kishte zbuluar tashmë ekzistencën e tij gjatë gjyqit të tij më 1984. Sipas analistit të mediave Edward S. Herman, "të dy presidenti i Italisë, Francesco Cossiga, dhe kryeministri Giulio Andreotti, ishin përfshirë në organizatën dhe mbulimin e Gladios..."[1][2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Herman, Edward S (qershor 1991). "Hiding Western Terror". Nation: 21–22. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Willan, Phillip (2002). Puppetmasters: The Political Use of Terrorism in Italy. iUniverse. fq. 149–150. ISBN 9781469710846. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Operazione Gladio". Rough Diplomacy. prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)