Alingsås IF

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Alingsås IF është klub futbollistik suedez i vendosur në Alingsås.[1] Klubi u themelua në vitin 1906 dhe është një nga klubet më të vjetra në Alingsås. Klubi luan në Divizionin 3 e cila është shtresa e pesë në sistemin futbollistik suedez.[2] AIF ka luajtur në Divizionin 2, e cila atëherë ishte shtresa e dytë në futbollin suedez, më 1924/25, 1936/37, 1937/38, 1966, 1967 dhe 1968.[3] Ata luajnë si vendas në stadiumin Mjörnvallen në Alingsås.[4]

Alingsås IF është e lidhur me Shoqatën e Futbollit të Västergötland.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Alingsås IF – Fotboll Klubb". Marrë më 2011-02-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Mellersta Götaland - Division 3 – Fotbollsserier 2011 – Fotboll – everysport.com". Marrë më 2011-02-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "GAIS – Lagfacta – Alingsås IF". Marrë më 2011-02-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Tabell och resultat – Div 3 Mellersta Götaland, herrar – Svenskfotboll.se". Marrë më 2011-02-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kontaktuppgifter och tävlingar – Alingsås IF – Svenskfotboll.se". Marrë më 2011-02-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)