Allein

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Allein (Alèn në dialekt;[1] Allain nga 1946 deri më 1976) është një komune e ndarë, ku nga 214 banorët disa janë në luginën e Gran San Bernardos e disa nga ana e luginës së Aostës, Itali.

Territori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Allein është një qytet i vogël i vendosur në shpatet e Mont Saron, në të majtë e lugines se Gran San Bernardos. Fshati është i vendosur në një pozicion panoramik 1.190 m mbi nivelin e detit, në shpatet e mbuluara me livadhe e ngjitur me perroin Artanavaz. Ndodhet rreth 14 kilometra në veri të Aostas.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizionario di toponomastica. Storia e significato dei nomi geografici italiani (në italisht). Garzanti. 1996. fq. 21.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mario Orlandoni, E hoard e romake republikane Allein, në italisht Journal of numismatics dhe aleate të shkencave, të vitit 1982, vol. 84.
  • Karlo Cornaglia, Përshkrimi des médailles consulaires en argent trouvées à Allain (Vallée d'aoste), en septembre 1856, Société académique, religieuse et scientifique du Duché d'aoste  Franca, 5, 1866, pp. 1-30.
  • Qyteti i Allein: lidhja me bujqësi, nga Departamenti i bujqësisë dhe pylltarisë, Aosta, itali: Aosta Valley Rajoni autonom, 197?.