Alma, Wisconsin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Alma (kthjellim).


Alma
Qytet
Motoja "Ecje në historinë e jetesës"
noform
Vendndodhja
Alma is located in SHBA
Alma
Alma

Koordinatat: 44°20′24″V 91°55′28″P / 44.34000°V 91.92444°P / 44.34000; -91.92444

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Wisconsin
Qarku Buffalo
Kryetari i Bashkisë James L. Wilke
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 20.48 km2
 •  tokësore 13.64 km2
 •  ujore 6.48 km2
Lartësia 250 m (m.n.d.)
Popullsia 781 banorë
Dendësia 52.86 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST UTC-6
Verore CDT UTC-5
Kodi Postal 54610
Prefiksi 608
Koordinatat 44° 20′ 24″ Veri

91° 55′ 28″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofalmawi.com

Alma është qytet dhe zyrë qendrore e Qarkut Buffalo[1]shtetin federalShteteve të Bashkuara.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alma u emërua në përkujtim të Betejës së Almës, në Luftën e Krimesë.[2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alma ndodhet në Autosradën Wisconsin 35, rreth 20 kilometra (12.5 milje) në lindje të Wabasha, Minnesota.

Sipas Zyrës së Statistikave të Amerikës, qyteti ka një sipërfaqe prej 20.49 km2, prej të cilave 3.76 km2 është tokë dhe 6.84 km2 është ujë.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Find a County". National Association of Counties. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2011-05-31. Marrë më 2011-06-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ History of the Origin of the Place Names in Nine Northwestern States. 1908. f. 12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "US Gazetteer files 2010". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-01-24. Marrë më 2012-11-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)