Almeria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Almeria
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Almerisë
Bandera de Almería.svg
Flamuri i Almerisë
Vendndodhja
Almeria is located in Spanjë
Almeria
Almeria

Koordinatat: 36°50′25″V 2°28′05″P / 36.84028°V 2.46806°P / 36.84028; -2.46806

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Almeria
Kryetari i Bashkisë Luis Rogelio Rodríguez-Comendador Pérez
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 296.21 km2
Lartësia 27 m (m.n.d.)
Popullsia 193,351 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 955
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 04001-04090
Prefiksi (+34) 950
Targa AL
Koordinatat 36° 50′ 25″ Veri

2° 28′ 05″ Perëndim

Almeria është qytet në juglindje të Spanjës. Almeria është themeluar nga Abdurrahman III në vitin 955.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Almeria është qyteti më i thatë në Evropë. Temperatura më e ftohtë që është regjistruar është 0.2 °C më 9 shkurt 1935. Gjatë natës në dimër, tenperaturat zbresin nën 8 °C.

Muaj më të nxehta janë korriku dhe gushti. Temperaturat janë rreth 33 °C gjatë ditës. Temperaturat minimale të qëndrojnë rreth 24 °C gjatë korrikut dhe gushtit. Valët e nxehtësisë në Almería janë mjaft të zakonshme.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]