Jump to content

Boulogne-Billancourt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bulonjë-Bilankurt
Nënprefekturë dhe komunë
Pamje panoramike e komunës
Pamje panoramike e komunës
Stema Bulonjë-Bilankurt
Parisi dhe departamentet e unazës së vogël
Parisi dhe departamentet e unazës së vogël
VendiFranca
RajoniÎle-de-France
DepartamentiHauts-de-Seine
QarkuBoulogne-Billancourt
KantoniBoulogne-Billancourt-1 and 2
NdërkomunalitetGrand Paris
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Pierre-Christophe Baguet[1] (LR)
Sipërfaqja
1
6.170 km2 (2.382 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
120.911
 • Dendësia20,000/km2 (51,000/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
92012 /92100
Lartësia28–40 m (92–131 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Boulogne-Billancourt ( shqiptimi frëngjisht: [bulɔɲ bijɑ̃kuʁ] ; Shqip: Bulonja-Bilankurti; shpesh i quajtur në të folurit bisedor thjesht Boulogne, deri në vitin 1924 Boulogne-sur-Seine ,[bulɔɲ syʁ sɛn] ) është një komunë e pasur dhe prestigjioze në periferitë perëndimore të Parisit, Francë, që ndodhet 8.2 kilometra nga qendra e Parisit . Është një nënprefekturë e departamentit Hauts-de-Seine dhe kështu selia e qarkut më të madh të Boulogne-Billancourt . Është gjithashtu pjesë e Metropole du Grand Paris . Bulonjë-Bilankurti përfshin dy ishuj të mëdhenj në Seine : Île Saint-Germain dhe Île Seguin . Me një popullsi prej 121,334 banorësh që nga viti 2018, është komuna më e populluar në Hauts-de-Seine dhe periferia më e populluar e Parisit, si dhe një nga komunat më të populluara dendur në Evropë.

Bulonjë-Bilankurti është një nga rajonet më të pasura në zonën pariziane dhe në Francë. [2] Dikur një vend i rëndësishëm industrial, ai është kthyer me sukses në shërbime biznesi dhe tani është shtëpia e kompanive kryesore të komunikimit me seli në distriktin e biznesit Val de Seine .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e Zojës së Boulogne

Më 1 janar 1860, qyteti i Parisit u zgjerua duke aneksuar komunat fqinje. Me këtë rast, komunat Auteuil dhe Passy u shpërndanë dhe u ndanë midis Bulonjës-Bilankurtit (atëherë i quajtur Boulogne-sur-Seine ) dhe qytetit të Parisit. Boulogne-sur-Seine mori një pjesë të vogël të territorit të Passy, dhe rreth gjysmën e territorit të Auteuil (përfshirë zonën e Bilankurtit, e cila i përkiste komunës së shpërbërë të Auteuil).

Disa nga ngjarjet e qitjeve të Lojërave Olimpike Verore të vitit 1900 u zhvilluan në Bulonjë-Bilankurt. [3]

Në vitin 1929, Bois de Boulogne, e cila deri më tani ishte e ndarë midis komunave Bulonjë-Bilankurt dhe Neuilly-sur-Seine, u aneksua në tërësi nga qyteti i Parisit. Me atë rast, Bulonja-Bilankurti, të cilit i përkiste pjesa më e madhe e Bois de Boulogne, humbi rreth gjysmën e territorit të saj. Që atëherë, komuna ka qenë e rrethuar në perëndim, jug dhe lindje nga Sena dhe në veri dhe veri-lindje nga rrethi i 16-të i Parisit .

Bulonja-Bilankurti njihet si vendlindja e tre industrive kryesore franceze. Ishte vendndodhja, në vitin 1906 e fabrikës së parë të avionëve, ajo e Appareils d'Aviation Les Frères Voisin, [4] e cila u pasua më pas nga ato të shumë pionierëve të tjerë të aviacionit, dhe tradita vazhdon me disa kompani të lidhura me aviacionin që ende funksionojnë në zonë.

Industria e automobilave kishte një prani të madhe me Renault në Île Seguin, si dhe Salmson duke ndërtuar si makina ashtu edhe motorë avionësh. Më në fund, industria franceze e filmit filloi këtu dhe, nga viti 1922 deri në 1992 ishte shtëpia e Studios Billancourt, dhe që atëherë u bë një vend kryesor për prodhimin e filmit francez. Ai u përdor si mjedis i shfaqjes televizive Code Lyoko .

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17933.600—    
18002.481−31.1%
18062.378−4.2%
18213.266+37.3%
18315.323+63.0%
18365.993+12.6%
18416.906+15.2%
18467.847+13.6%
18517.602−3.1%
185611.378+49.7%
186113.944+22.6%
186617.343+24.4%
187218.965+9.4%
187621.556+13.7%
188125.825+19.8%
188630.084+16.5%
189132.569+8.3%
189637.418+14.9%
190144.416+18.7%
190649.969+12.5%
191157.027+14.1%
192168.008+19.3%
192675.559+11.1%
193186.234+14.1%
193697.379+12.9%
194679.410−18.5%
195493.998+18.4%
1962106.641+13.5%
1968109.008+2.2%
1975103.578−5.0%
1982102.582−1.0%
1990101.743−0.8%
1999106.367+4.5%
2007111.045+4.4%
2012117.126+5.5%
2017120.071+2.5%

Urbanizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagjet në Boulogne-Billancourt:

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bulonja-Bilankurti shërbehet nga dy stacione në linjën 10 të metrosë së Parisit : Boulogne–Jean Jaurès dhe Boulogne–Pont de Saint-Cloud . Ai shërbehet gjithashtu nga tre stacione në Linjën 9 të Metrosë së Parisit : Marcel Sembat, Billancourt dhe Pont de Sèvres .

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna mban selitë botërore të disa kompanive shumëkombëshe, duke përfshirë:

Përpara vitit 2000 zyra qendrore e Schneider Electric ishte në Bulonjë-Bilankurt. [11]

Pamjet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Musée Albert-Kahn
 • Muzeu Albert-Kahn në 14, Rue du Port, Bulonjë-Bilankurt është një muze kombëtar dhe përfshin katër hektarë kopshte, duke bashkuar skenat e peizazhit të traditave të ndryshme kombëtare. Muzeu gjithashtu përfshin fotografi historike dhe filma.
 • Muzeu i viteve Tridhjetë është një muze i objekteve artistike dhe industriale të viteve 1930.
 1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
 2. ^ "Salaire à Boulogne-Billancourt (92100, Hauts-de-Seine)" (në frëngjisht). JDN. Marrë më 20 qershor 2016.
 3. ^ "1900 Summer Olympics official report" (PDF) (në frëngjisht). La84foundation.org. fq. 16. Marrë më 14 nëntor 2010.
 4. ^ Davilla, James J.; Soltan, Arthur (1997). French Aircraft of the First World War. Mountain View, CA: Flying Machines Press. fq. 541. ISBN 978-1891268090. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Contact Us". Alcatel-Lucent. Marrë më 18 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Boursorama – Siège Social, Adresse et Contact". business-directory.fr. Marrë më 2 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Legal Infos". Carrefour. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2012. Marrë më 3 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "FAQ". Pika Édition. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2011. Marrë më 1 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Boulogne-Billancourt - RSAS". Renault. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2009. Marrë më 22 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Vallourec: Contact Us". Vallourec. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2017. Marrë më 9 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Schneider-Electric s'est installé chez une filiale" (në frëngjisht). journaldunet.com. Marrë më 8 korrik 2010.