Almir Aliu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Almir Aliu djalosh katervjecar nga Kumanova i varrosur me 2 korrik te 2016. Viktime e diskriminimit sllav ne Maqedoni.

Ngjarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Djali bashke me prinderit e tij plagosen nga krimineli 24 vjeçar Boban Ilic ne shtepine e shendetit ne pretesktin e rradhes. Me pas krimineli eshte kthyer me makinen e tij "mercedes" dhe eshte perpjekur te shkele anetaret e familjes se Sedat Aliut. te tre pjesetaret plagosen rende por me rende femija.

Varrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Ne varrim morren pjes eme qindra njerez, te njohur dhe te panjohur ne shenje proteste.

Qendrimi i shtetit maqedonas[redakto | redakto tekstin burimor]

kriminelit i jepet vetem 30 dite arrest duke e quajtur ngjarjen nje grindje te thjeshte.