Amanda Bynes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Amanda Bynes
Amanda Bynes on the Red Carpet (cropped).jpg
Amanda Bynes në një sfilat mode
Informacione personale
Vendlindja Thousand Oaks, Kaliforni
Kombësia Amerikane


Amanda Laura Bynes lindi më 3 prill 1986Thousand Oaks, Kaliforni. Është një aktore amerikan dhe showmasterNickelodeon.

Karriera e saj filloi si verprimtare të shou All That she wants, dhe me vonë si udhëheqe e Amanda Show. Ajo luajti po ashtu në filmin Big Fat Liar me Frankie Muniz dhe në What a Girl Wants me Colin Firth.

Amanda Bynes luajti prej 2002 - 2006 në serinë komik What I Like About You me Jennie Garth.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1996 - 2000 All That Të ndryshëm
1999 - 1999 Arli$$ Crystal Dupree Një episod
2001 Rugrats Taffy Dublim
1999 - 2002 The Amanda Show Vetëvetën
2002 Big Fat Liar Kaylee
2002 - 2006 What I Like About You Holly Ann Tyler
2003 What a Girl Wants Daphne Reynolds
Charlotte's Web 2: Wilbur's Great Adventure Nellie Dublim
2005 Robots Piper Pinwheeler Dublim
Lovewrecked Jenny Taylor
2006 She's the Man Viola Hastings
2007 Hairspray Penny Pingleton
Sydney White Sydney White

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.