She's the Man

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

She's the Man (Ajo është Burrë) është një komedi romantike sportive amerikane e vitit 2006 me regji të Andy Fickman dhe role të Amanda Bynes, Channing Tatum, Laura Ramsey, Vinnie Jones, dhe David Cross . I frymëzuar nga vepra e William Shakespeare me titull , Nata e Dymbëdhjetë , filmi përqendrohet në adoleshenten Viola Hastings, e cila hyn në shkollën e re të konviktit të vëllait të saj, Illiria Prep, në vendin e tij dhe pretendon të jetë një djalë për të luajtur në futbollin e djemve.

Filmi arriti një sukses komercial, duke fituar 57.2 milionë dollarë kundrejt një buxheti prej 20 milionë dollarësh. Edhe pse filmi mori vlerësime të përziera nga kritikët, performanca e Bynes u vlerësua lartë.

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viola Hastings ( Amanda Bynes ) është një vajzë adoleshente që luan për ekipin e futbollit të Cornwall. Ëndrra e saj është të luajë për North Carolina Tar Heels . Ndërkohë, vëllai i saj binjak, Sebastian (James Kirk), supozohet të regjistrohet në Shkollën Iliria, një shkollë elitare me konvikt, por ai shkon fshehurazi në Londër me grupin e tij të ri. Viola pranon të shndrrohet për të dhe vendos të kalojë si Sebastian, me shpresën që të bashkohet me ekipin e djemve të tyre dhe të mposhtë Cornwall për të provuar se trajneri i tyre dhe ish i dashuri i saj kokëfortë, Justin ( Robert Hoffman ), gabuan sepse sugjeruan anulimin e ekipi të futbollit të femrave. Me ndihmën e mikut të saj stilist, Paul ( Jonathan Sadowski ), ajo shndërrohet në "Sebastian" dhe ndjek Klubin e Shkollës Iliria në vend të tij.

Ndërsa transferohet, ajo takon shokun e saj të dhomës, Duke Orsino ( Channing Tatum ), një futbollist tërheqës dhe kapiten i ekipit të Ilirisë. Gjatë provave, Viola nuk arrin ti bëjë përshtypje Trajnerit Dinklage ( Vinnie Jones ) dhe caktohet në vargun e dytë, për hidhërimin e saj. Shokët e saj të skuadrës, përfshirë Duke, fillimisht nuk e pëlqejnë "Sebastianin" për shkak të sjelljes së tij të vështirë dhe të çuditshme. Sidoqoftë, me ndihmën e Palit edhe një herë, ata fillojnë ta pranojnë atë në rrethin e tyre shoqëror. "Sebastiani" merr Olivian e njohur dhe të bukur ( Laura Ramsey ) si partneren e tij të laboratorit, gjë që frustron Dukën, pasi ai ka ndjenja për të. "Sebastian" pranon të thotë një fjalë të mirë për Dukën nëse ai premton ta trajnojë atë të jetë një futbollist më i mirë. Trajneri Dinklage përfundimisht vëren përpjekjen dhe përmirësimin e "Sebastian", duke e promovuar kështu në vargun e parë.

Në karnavalin e Junior League, ku nëna e saj e ka bërë vullnetare, Viola punon një turn në stendën e puthjeve dhe puth Dukën. Duka i shpreh "Sebastian" se ai mund të lëvizë nga Olivia pasi ai ka filluar të pëlqejë Violan tani. Viola është e kënaqur pasi fshehurazi ndihet në të njëjtën mënyrë.

Olivia, e cila tani ka një dëshirë të madhe për "Sebastianin", e pyet Dukën në një takim me shpresën se kjo do ta bëjë "Sebastianin" xheloz. Viola, e cila nuk është në dijeni të synimeve të vërteta të Olivias, është zemëruar në vend të kësaj sepse Duka tani ka braktisur interesin e tij për Violan. Kur Viola zbulon të vërtetën, ajo inkurajon Olivian të tregojë drejtpërdrejt në "Sebastian" për ndjenjat e saj.

Situata bëhet edhe më e ndërlikuar kur Sebastiani i vërtetë kthehet nga Londra një ditë më parë, pa e ditur Viola. Sapo mbërrin në Iliri, Olivia rrëfen ndjenjat e saj dhe e puth. Duka, duke parë këtë, beson se shoku i tij i dhomës e ka tradhtuar. Kur "Sebastian" kthehet në dhomën e tyre, të dy grinden dhe Duka e nxjerr jashtë. Viola fle shumë dhe humbet pjesën e parë të lojës, ndërsa Sebastiani i vërtetë gabohet për "Sebastianin" dhe përfundon duke luajtur dobët lojën e motrës së tij. Në pjesën e parë, Viola i shpjegon situatën Sebastianit dhe ata ndërrojnë vendet përsëri.

Duka, ende i zemëruar me "Sebastianin", nuk pranon të bashkëpunojë me të në fushë. I vendosur për të përmirësuar me Dukën, "Sebastian" shpjegon se ai është në të vërtetë Viola. Ekipi Iliria fiton lojën kur Viola shënon një gol, duke poshtëruar përfundimisht Justin dhe pjesën tjetër të djemve të Cornwall.

Të gjithë në Shkollën Iliria festojnë fitoren e tyre mbi Cornwall, përveç Dukës që është lënduar për mashtrimin e Violës. Viola prezanton Sebastian dhe Olivia zyrtarisht, dhe ata fillojnë të takohen. Prindërit e divorcuar të Viola dhe Sebastian, angazhohen duke shkëmbyer informacione kontakti në mënyrë që të jenë prindër më të mirë ndaj fëmijëve të tyre. Ajo fton Dukën në topin e saj debutues, me një ftesë të bërë nga Sebastian, tani shoku i dhomës i Dukës. Ende i lënduar, Duka nuk i përgjigjet ftesës së Violës, e cila e shkatërron atë. Në top, Viola është skeptike se Duka do të shfaqet; ajo e shpërqendron veten duke ndihmuar Olivian, e cila po shoqërohet Sebastiani në top, dhe preket kur Pali kërkon të jetë takimi i saj. Nëna e saj shfaqet me një fustan që do t'i përshtatet politikës së Violës "pa rrudha", por Viola vendos të shkojë për një shëtitje në vend të saj. Ajo përplaset me Dukën jashtë, e cila i thotë se ka ndjenja për të, por se nuk dëshiron që të ketë më mashtrim nga ana e saj; Viola premton të jetë e sinqertë me të. Më vonë, Monique ( Alex Breckenridge ) shoqërohet nga Justin, Olivia shoqërohet nga Sebastian, dhe Viola dhe Duka hyjnë në skenë vonë, por së bashku, me Violan në veshjen e saj të re, për gëzimin e nënës së saj. Viola dhe Duka ndajnë një puthje para se të bashkohen me turmën. Në fund të filmit, Viola dhe Duka shfaqen të lumtur duke luajtur së bashku në ekipin e futbollit të shkollës Iliria.

Rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Amanda Bynes si Viola Hastings, një futbolliste e talentuar e nënvlerësuar për të qenë një vajzë, e cila vishet si vëllai i saj binjak Sebastian për të luajtur futboll në Iliri
 • Channing Tatum si Duke Orsino, kapiteni i ekipit të futbollit, i cili është i dashuruar me Olivia dhe, më vonë, me Viola
 • Laura Ramsey si Olivia Lennox, një vajzë e zgjuar që bie në dashuri me Sebastian (Viola)
 • James Snyder si Malcolm Festes, budallai i shkollës dhe rivali i Sebastian (Viola)
 • Emily Perkins si Eunice Bates, shoqe e çuditshme e klasës me fantazi të çuditshme seksuale
 • Alex Breckenridge si Monique Valentine, e dashura sipërfaqësore e Sebastian
 • James Kirk si Sebastian Hastings, vëllai binjak i Violës, i cili është në Evropë me grupin e tij.
 • Robert Hoffman si Justin Drayton, ish i dashuri i Violës dhe rivali i Dukës
 • Vinnie Jones si trajner Dinklage
 • David Cross si Kryesor Horatio Gold
 • Julie Hagerty si Daphne Hastings, nëna e Viola dhe Sebastian
 • John Pyper-Ferguson si Roger Hastings, babai i Viola dhe Sebastian
 • Brandon Jay McLaren si Toby, një nga miqtë më të mirë të Dukës, i cili është tërhequr nga Eunice
 • Clifton Murray si Andrew, një nga miqtë më të mirë të Dukës
 • Jonathan Sadowski si Paul Antonio, miku më i mirë i Violas dhe stilisti i flokëve
 • Amanda Crew si Kia, një nga miqtë e Violës
 • Jessica Lucas si Yvonne, një nga miqtë e Violës
 • Lynda Boyd si Cheryl, zonja e topit debutues
 • Katie Stuart si Maria, shoqja e Olivia
 • Robert Torti si trajner Pistonek
 • Mark Acheson si mbrojtës i tokës

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një përshtatje e NatësDymbëdhjetë të William Shakespeare, filmi u drejtua nga Andy Fickman, prodhuar nga Lauren Shuler Donner, Tom Rosenberg dhe Gary Lucchesi, dhe u shkrua nga Karen McCullah Lutz dhe Kirsten Smith .

Filmi debutoi në DVD më 18 korrik 2006 në të dy botimet me ekran të gjerë dhe të plotë. Për 15 vjetorin e filmit, Paramount e lëshoi filmin në Blu-ray për herë të parë më 2 Mars 2021. [1]

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Marrës (et) Rezultati Ref.
2006 Çmimet për Zgjedhjen e Adoleshentëve Filmi i zgjedhur: Komedi Ajo është Burri Fitues
Aktori i zgjedhur i filmit: Breakout Channing Tatum Fitues
Filmi i zgjedhur: Liplock Channing Tatum dhe Amanda Bynes Fitues
Çmimet për Zgjedhjen e Fëmijëve Ylli i preferuar i filmit femër Amanda Bynes Fitues

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Vetëm një nga djemtë, një komedi adoleshente e vitit 1985 me një premisë të ngjashme
 • Hana -Kimi, një seri letrare shōjo manga 1996 - 2004

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ https://www.blu-ray.com/movies/Shes-the-Man-Blu-ray/42459/