Jessica Lucas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jessica Lucas
Jessica Lucas WonderCon 2013.jpg
Jessica Lucas
Informacione personale
Ditëlindja 24 shtator 1985
Vendlindja Vancouver, Kanadë

Jessica Lucas (lindi më 24 shtator 1985[1]) është aktore dhe këngëtare kanadeze. Ajo është e njohur për rolet e saja në seriale, si Edgemont, Melrose Place, Cult, and Gotham, dhe në filma The Covenant, Cloverfield dhe Evil Dead.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jessica lindi dhe u rrit në Vancouver, Kolumbia Britanike.[1][2] Babai i saj është afrikano-kanadezë dhe nëna e saj është kaukaziane.[3] Ajo filloi aktrimin në moshën shtatë vjeçare dhe u trajnua në shkollën e artit të fëmijëve në Toronto.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2006 She's the Man Yvonne
2006 The Covenant Kate Tunney
2008 Cloverfield Lily Ford
2008 Amusement Lisa Swan
2011 Big Mommas: Like Father, Like Son Haley Robinson
2013 Evil Dead Olivia
2014 That Awkward Moment Vera
2014 Pompeii Ariadne

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Notes
2000 Seven Days Rita Epizodi: "The Backstepper's Apprentice"
2001 Halloweentown II: Kalabar's Revenge Vampire girl Film televiziv
2001–2005 Edgemont Bekka Lawrence Roli periodik (sezonet 2–3); roli kryesor (sezonet 4–5); 40 epizoda
2001 The Sausage Factory Haley Epizodi: "Dances with Squirrels"
2002–2003 2030 CE Jakki Kaan Roli kryesor; 26 epizoda
2002 Damaged Care Tasha Peeno Film televiziv
2003 Romeo! Jessica Epizodi: "Slam Dunk"
2004 The L Word Roxanne Epizodi: "Losing It"
2004–2005 Life as We Know It Sue Miller Roli kryesor; 13 epizoda
2007 CSI: Crime Scene Investigation Ronnie Lake 4 epizoda
2008 90210 Kimberly McIntyre 4 epizoda
2009–2010 Melrose Place Riley Richmond Roli kryesor; 18 epizoda
2011 Friends with Benefits Riley Elliott Roli kryesor; 13 epizoda
2011 Psych Lilly Jenkins Epizodi: "Last Night Gus"
2013 Cult Skye Yarrow Roli kryesor; 13 epizoda
2014 Gracepoint Renee Clemons Main role; 9 episodes
2015–present Gotham Tabitha Galavan Roli kryesor (sezoni 2–duke vazhduar); 23 epizoda

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Jessica Lucas - Full Biography". The New York Times. Marrë më 22 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Talarico, Brittany (24 shkurt 2011). "Jessica Lucas Takes a Shot with George Lopez; Talks About Male Admirers". OK!. Arkivuar nga origjinali origjinali më prill 23, 2011. Marrë më mars 22, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ McGrath, Jenny (24 maj 2012). "Who Is Jessica Lucas, Matt Davis's New Cult Co-Star?". WetPaint. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 tetor 2013. Marrë më 9 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]