Amaro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Amaro
Italisht : Amaro
Qytet
Vendndodhja
Amaro is located in Itali
Amaro
Amaro

Koordinatat: 46°22′30″V 13°05′47″L / 46.37500°V 13.09639°L / 46.37500; 13.09639

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Friuli-Venecia Xhulia
Provinca Udine
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 33.26 km2
Lartësia 296 m (m.n.d.)
Popullsia 830 banorë
Dendësia 24.95 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Amaresi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 33020
Prefiksi 0433
Shenjti mbrojtës Shën Kolli
Dita e shenjtit
Koordinatat 46° 22′ 30″ Veri

13° 05′ 47″ Lindje


Amaro (italisht: Amaro, Friulian: Damâr) është një komunë italiane e krahinës autonome të Friuli-Venecia Xhuliës.