Ambalavao

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ambalavao
Qytet
noform
Rruga kryesore në Ambalavao
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Ambalavao is located in Madagaskari
Ambalavao
Ambalavao

Koordinatat: 21°50′J 46°56′L / 21.833°J 46.933°L / -21.833; 46.933

Administrimi
Shteti Flamuri Madagaskari
Rajoni Haute Matsiatra
Provinca Fianarantsoa
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1,025 m (m.n.d.)
Popullsia 30,000 banorë

Ambalavao është qytet në rajonin Haute Matsiatra, Madagaskar. Ndodhet 137 kilometra prej Ihosy dhe rreth 54 kilometra prej Fianarantsoa.[1]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Atlas Mondial, France Loisir, page 159