Ambrose Burnside

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Foto e Ambrose Burnside nga Mateu Brady

Ambrose Everett Burnside lindi më 23 maj 1824Liberty, Indiana, vdiq më 13 shtator 1881Bristol, Rhode Island, ishte ushtarë, industrialist, dhe politikan amerikan. Ai ishte fëmija e katërt i Edghill dhe Pamela Brown Burnside, një familje me origjinë skoceze.

Lufta civile[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burnside u bë një oficer në artileri në vitin 1847 dhe ka marrë pjesë në Luftën e Gjirit 1846-1848. Në vitin 1853, ai u shkarkua dhe u bë projektuesi armëve.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1866 deri më 1869, Burnside ishte guvernator në Rhode Island.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]