Ameland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ameland (kthjellim).
Ameland
—  komuna  
stema_figura Flag of Ameland.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Friesland – stema Friesland
Kryeqëndra Ballum
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:53°27′01″ Veri 5°45′12.99″ Lindje 53.4502778, 5.75361153°27′01″ Veri 5°45′12.99″ Lindje 53.4502778, 5.753611
Sipërfaqja 268,5 km2
Popullsia 3.503 banorë 2010
Dendësia 13,05 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0519
Kodi Postar 9160 - 9164
Kodi statistikor 0060
Ballum (Hollandë)
Ballum
Ameland – harta_foto
www.ameland.nl

Ameland është një bashki në provincën FrieslandHolandë me sipërfaqe 268.5 km² dhe popullsi 3503 banorë[1]. Ballum është kryeqendra e bashkisë.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Provinca Friesland