Amos (Kebek)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Amos (kthjellim).


Amos
—  qytet  —
Pamje nga Amos (Kebek)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Ndarja statistikore Abitibi
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°34′00″V 78°07′00″P / 48.566667°V 78.116667°P / 48.566667; -78.116667 (Amos)Koordinatat: 48°34′00″V 78°07′00″P / 48.566667°V 78.116667°P / 48.566667; -78.116667 (Amos)
Sipërfaqja 430,84 km2
Popullsia 12.584 banorë 2006
Dendësia 29,21 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 17 janar 1987
Zona Kohore UTC-5
Vendndodhja
Amos is located in Kanadaja
Amos
Amos
Amos – harta_foto
www.ville.amos.qc.ca/

Amos është një qytetAbitibi, provinca Kebek, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 430.84 km² dhe popullsi 12584 banorë.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Amos – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Kebek