Amqui

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Amqui (kthjellim).


Amqui
Ville d'Amqui
—  qytet  —
Pamje nga Amqui

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Ndarja statistikore La Matapédia
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°28′00″V 67°26′00″P / 48.466667°V 67.433333°P / 48.466667; -67.433333 (Amqui)Koordinatat: 48°28′00″V 67°26′00″P / 48.466667°V 67.433333°P / 48.466667; -67.433333 (Amqui)
Sipërfaqja 127,9 km2
Popullsia 6.395 banorë 2006
Dendësia 50 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Amquien, Amquienne
Zona Kohore UTC-5
Prefiksi 418
Kodi Postar G0J
Vendndodhja
Amqui is located in Kanadaja
Amqui
Amqui

Amqui është një qytetLa Matapédia, provinca Kebek, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 127.9 km² dhe popullsi 6395 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Amqui – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Faqja Zyrtare

Stampa:Ndarja administrative në Kebek