Ana Lalaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Ana Lalaj (1952) studiuese dhe historiane nga Tirana.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ana Lalaj u lind në Tiranë. Kreu studimet e larta në degën histori - gjeografi në Universitetin e Tiranës (1975). Punoi disa vjet në arsim në rrethin e Matit. Nga viti 1979 punonjëse shkencore në Institutin e Historisë - Tiranë të ASHSH dhe drejtore e Institutit (1997 - 2005). Pedagoge e jashtme në Universitetin e Tiranës. Ka kryer specializime në SHBA, në Universitetin Qendror Evropian (Central Europian University)Budapest, në Universitetin e Oslos, etj. Ka studiuar kryesisht probleme të historisë së re të Kosovës, ishte edhe kryeredaktore e revistës Studime historike (1998 - 2005), anëtare e Komisionit Kombëtar të UNESCOs (1999 - 2006), drejtore e Qendrës së Studimeve Shqiptare për Luftën e Ftohtë, [1] etj.

Vepra[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Lufta për çlirim kombëtar dhe vetëvendosje e popullsisë shqiptare në Jugosllavi (1941 - 1945) - 1984
  • Kosova:rruga e gjatë drejt vetëvendosjes (1948 - 1981) - 2000
  • Historia e popullit shqiptar - (bashkautore)
  • E vërteta mbi Kosovën dhe Shqiptarët në Jugosllavi - 1990 (bashkautore)
  • Kosova në vështrim enciklopedik - 1999 (bashkautore)
  • Dosjet e Luftës - 2014 [2]
  • Pranvera e rrejshme e 56-s - 2016[3]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Fjalor enciklopedik shqiptar, Akademia e Shkencave e Shqipërisë, Tiranë, 2008, fq. 1453 - 1454. ISBN 978 99956 10 28 9
  2. ^ Ana Lalaj: Dosjet e Luftës, Toena, Tiranë, 2014. ISBN 9789928425447 9928425442
  3. ^ Ana Lalaj: Pranvera e rrejshme e 56-s, Infbotues, Tiranë, 20016. ISBN 9928173273, 9789928173270