Andia Xhunga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Andia Xhunga ka lindur ne Tiranë më 21 Qershor 1981. Ka mbaruar Akademine e Arteve ne vitin 2004, dega regjisurë. Qe nga viti 2008 është aktore në teatrin "Aleksandër Moisiu" në Durrës. Ka vene ne skene shume shfaqje si Tag, Familja Tot, Dashuri me cdo kusht, Andi Norman dhe Sofi, Tri femra Tri divorce dhe një shtëpi, Bebet e Kazanovës. Ajo është një aktore, dublante dhe regjisore shqiptare në film e në teatër, si edhe në serialin komik Radio Radio (2010). Gjithashtu njihet për prezencën e saj në filmin Femrat (2013). Roli i saj ne i spikatour ne teater eshte stjuardesa gjermane ne shfaqjen Boeing Boeing.

Rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2005 Incredibles Violet Parr Dubluese
2013 Femrat Betka

Serialë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2004 Winx Club Mitsi Dubluese
2005 Sailor Moon Ann Dubluese
2005 Kim Possible Bonnie Dubluese
2009-2010 Radio Radio Irma Serial komik

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]