Winx Club

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Winx Club
I njohur siWinks (sezoni 5, dublimi Alsat)
GjiniaSerial i animuar
Fantazi
Aventurë
Dramë
Aksion
Krijuar ngaIginio Straffi
Regjia ngaIginio Straffi
LuajnëLetizia Ciampa
Perla Liberatori
Ilaria Latini
Gemma Donati
Domitilla D'Amico
Laura Lenghi
Debora Magnaghi
KompozitorëtMichele Bettali
Stefano Carrara
Fabrizio Castania
Maurizio D'Aniello
ShtetiItali
Gjuha në prodhimin origjinalItalisht
Nr. i sezoneve8
Nr. i episodeve208
Prodhimi
Prodhuesit kryesorJoanne Lee
Alfred R. Kahn
Norman J. Grossfield
Tom Kenny
Kohëzgjatja23-24 minuta nga 26 episode për sezon
Kompania e prodhimitRainbow S.p.A.
Transmetimi
Programi origjinalKanalet RAI (Itali)

Nickelodeon (ndërkombëtarisht)
Shqipëri:

Kosovë: RTK 4 Maqedoni e Veriut:

Formati i pikturës480i: SDTV (Sezoni 1–4)
1080i: HDTV (Sezoni 5–)
Transmetimi i parë28 janar 2004
Lidhje të jashtme
Winx Club
Rainbow Spa

Winx Club (shqip: Klubi Uinks ose Klubi Winx, njohur në Kosovë dhe Maqedoni të Veriut si Winks) është një serial i animuar i bashkëprodhuar nga Rainbow S.p.A. dhe Nickelodeon. Krijuesi dhe regjisori i tij është animuesi italian Iginio Straffi. Seriali vendoset në një univers magjik ku jetojnë zanat, shtrigat, dhe krijesa të ndryshme mitologjike. Personazhi kryesor është një luftëtare zanë me emrin Bloom (Blum), duke marrë mësim në Kolegjin Alfea për t'i ushtruar dhe përmirësuar aftësitë e veta. Rrëfimi i serialit shpaloset me çdo episod. Ai u transmetua për herë të parë në Itali më 28 janar 2004, duke korrur sukses të jashtëzakonshëm atje dhe në rrjetet e Nickelodeon-it ndërkombëtarisht.

Iginio Straffi e konceptoi prej fillimit serialin që të ketë tre sezona. Ai vendosi ta vazhdojë rrëfimin për një sezon të katërt në 2009. Rreth asaj periudhe, popullariteti i Winx Club-it ia tërhoqi vëmendjen kompanisë mediale Viacom, pronari i Nickelodeon-it. Viacom bleu 30% të studios që e prodhon serialin, Rainbow SpA,[1] dhe Nickelodeon filloi prodhimin e një seriali të ringjallur. Prodhimi i sezonave të pestë, gjashtë, dhe të shtatë u nda mes Rainbow-it dhe Nickelodeon Animation Studio. Për ta tërhequr një publik amerikan, Viacom e mblodhi një ekip aktorësh nga Nickelodeon (duke përfshirë Elizabeth Gillies dhe Ariana Grande, të mirënjohur për rolin e tyre në Victorious), investuan 100 milionë dollarë amerikanë për reklamimin e serialit, dhe e ngulitën atë në ekskluzivitetin mediatik të Nicktoons.[2]

Rrëfimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zërat në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhi Aktori
Blum Xhesika Kasemi
Stela Eneida Rabdishta
Flora Gerona Karabashi
Muza Cubi Metka
Tekna Sonjela Leço
Layla (Aisha) Anisa Dervishi
Roxi Desantila Kristo
Skai Donald Rama
Brandon Enkelejd Potka
Riven Gertian Deçolli
Timmi Ledio Topalli
Helia Romeo Çela
Nabu Flogert Dollani
Aisi Desantila Kristo
Darsi Adriana Tolka
Stormi Ariana Tafa
Valtori Ilir Kazaferi
Ogron Gentian Zenelaj
Faragonda Violeta Trebicka
Griselda Arnela Metushi
Griffin Shegushe Bebeti
Palladium Gertian Deçolli
Wizgiz Romeo Çela
Maik Grei Dailanaj
Vanessa Fatma Haxhialiu
Mitzi Suela Xhonuzi
Knut Ervis NikaWinx Club ka gjithsej 208 episode të përmbledhura në 8 sezone deri më tani. Secili nga sezonet ka nga një fuqi të re. Është konfirmuar se së shpejti do të fillojë punimi me sezonin e 9.

 • Sezoni i parë: Magic Winx (shqip: Magjia e Uinskave)
 • Sezoni i dytë: Charmix (shqip: Çarmiks)
 • Sezoni i tretë: Enchantix (shqip: Ençantiks për sezonin e 3 & 4 dhe Enshantiks për sezonin 8)
 • Sezoni i katërt: Believix (shqip: Besimiks)
 • Sezoni i pestë: Harmonix dhe Sirenix (shqip: Harmoniks dhe Sireniks)
 • Sezoni i gjashtë: Bloomix dhe Mythix (shqip: Blumiks dhe Mistike)
 • Sezoni i shtatë: Butterflix dhe Tynix (shqip: Batërfliks dhe Tajniks)
 • Sezoni i tetë: Cosmix dhe Crystal Sirenix (shqip: Kozmiks dhe Sireniks)

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni i parë i Winx Club u shfaq në Itali më 28 janar 2004. Ai solli episodin final të sezonit më 26 mars 2004. Kompania 4Kids e serisë zhvilloi nga 19 qershor 2004, deri më 11 dhjetor 2004, në FoxBox (e njohur më vonë si TV 4Kids)

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një vajzë e zakonshme nga Planeti Tokë, Bloom jeton një jetë të përkryer normale në qytetin e Gardenias derisa takon Stellën, një princeshë nga planeti Solaria, e cila është në telashe. Duke shkuar për ta ndihmuar Stellën, Blum zbulon fuqitë e saj magjike. Stella bind Blumin për t'u bashkuar Alfea, shkolla më e mirë e zanave në të gjitha sferat. Në Alfea, Blum formon Klubin Winx, anëtarët e të cilave jane 4 shoqet e saj - Stella, Muza, Tekna, dhe Flora. Më vonë, ato takohen dhe shoqërohen me Specialistët e tyre Brandon, Riven, Timi dhe Skaj, të cilët gjithashtu do të bëhen të dashuritë e tyre (plus Flora qe do te bie ne dashuri në sezonin e ardhshëm). Anëtarët e Klubit te winx takojnë edhe një treshe të shtrigave nga kulla e reve - Icy, Darcy, dhe Stormy, të cilat njihen si Trix. Trix janë në kërkim të fuqisë së Flakës së Dragoit dhe ndjekja e tyre e pamëshirshme çojnë në shumë takime dhe beteja me Klubin e winx. Blum gjithashtu fillon të mësojë sekretet e planetit të saj, prindërit dhe fuqitë.

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Një Ndodhi e Pazakontë

2. Mirë Se Vini në Mexhiks

3. Kolegji i Zanave Alfea

4. Moçali i Zi

5. Takim me Fatkeqësinë

6. Misioni në Kullën e Reve

7. Miq në Nevojë

8. Prishja e një miqësie

9. Tradhtia!

10. Prova e Blumit

11. Përbindëshi dhe Shelgu

12. Miss magjia

13. Zbulimi i Një Sekreti të Madh

14. Sekreti i fshehtë i Blumit

15. Nderi Mbi të Gjitha

16. Magji e Ftohtë

17. Sekrete Brenda Sekreteve

18. Burimi i Zjarrit të Dragoit

19. Rënia e Mexhiksit

20. Misioni në Domino

21. Kurora e Ëndrrave

22. Kulla e Reve në Stuhi

23. Shfaqje Fuqish

24. Spushtimi i Shtrigave

25. Sfida e Fundit

26. Mposhtja e Shtrigave


Fuqia Winx[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala "Winx" ka dy koncepte dhe kuptime krejtësisht të ndryshme në seri, në varësi të dub. Winx është gjithashtu emri jozyrtar për transformimin e sezonit 1. Fjala Winx është origjinale fjala "krahë" ose "krahë" me "gs / g" zëvendësohet me një "x". Është një nga marka tregtare të kësaj serie.

Sezoni 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2 i Winx Club u shfaq me 19 prill 2005 dhe përfundoi më 14 korrik 2005, gjithsej me 26 episode


Permbajtja

Pas pushimeve të tyre verore, Klubi Uinxa kthehet në Alfea për të filluar vitin e dytë. Ato takojnë një zanë të re, Aisha, e cila kërkon ndihmën e tyre në shpëtimin e miqve të saj Grupin e zanave te vogla Piksi të mbajtura peng nga Lordi Darkar. Lordi Darkar është në fakt "Hija e Feniksit" i cili dëshiron të marrë kontrollin e mbretërisë se alfea. Për ta bërë këtë, ai duhet të zbulojë se ku është fshati Piksive në mënyrë që të vjedhin të katër pjesët e Kodeksit që hapin portalin në Sferën e Reliks, ku mund të gjendet Fuqia e Fundit. Triksat gjithashtu takohen me zotin darker dhe i shërbejn atij. Ndërkohë, Klubi i winx mëson se si të fitojë Charmixin e tyre. Një "mësues i ri" arrin në Alfea dhe e kthen Blumin në Blumin e errët për t'i shërbyer Lordi Darkar. Me ndihmën e Blumit të errët, Lordi Darkar hap portalin në Mbretërinë e Reliks. Gjithçka duket e humbur. Në momentin e fundit, Skaj rrëfen ndjenjat e tij të vërteta ndaj Blumit, i cili e ndryshon Blumin e errët përsëri në vetën e saj normale. Blum pastaj shëron të gjithë dhe mposht Lordin Darkar. Pas betejës, Blum dhe të tjerët kthehen në Alfea dhe festojnë së bashku. Aisha gjithashtu bashkohet me Klubin e winx ndërsa Stella ka një marrëveshje të madhe të modës që po përgatit.


EPISODET

1. Feniksi i errësirës

2. Kthim në marifetet e vjetra

3. Misioni i shpëtimit

4. Princesha Amentia

5. Lidhje magjike

6. Martesa e Brendonit

7. Guri Misterioz

8. Festa në shtërvanin e kuq

9. Sekreti i profesor Avalonit

10. Dhoma e nëndheshme e Kodeksit

11. Gara kundër kohës

12. Winx gjithmonë bashkë

13. Piksit e pamposhtura

14. Beteja në Planetin Iraklion

15. Spektakli duhet të vazhdoj

16. HalluinKS

17. Bashkë me shtrigat

18. Në zemrën e kullës së reve

19. Spiuna në hije

20. Fshati i Piksave

21. Fuqia e Çarmiksit

22. Rrezik në Tokën e egër

23. Koha e së vërtetës

24. I burgosuri i Lordit

25. Ballë për ballë me armikun

26. Shfaqja e feniksit


FUQIA CHARMIX


Charmix është një element komplot në sezonin e dytë dhe është një ekuivalent me Glumiksin e shtrigave. Ai përbëhet nga një karficë zbukurimi dhe një qese. Kjo është një fuqi e përkohshme e zanave ato do ta fitojnë pasi ato të largojnë të metat e tyre. Si e përkohshme që është nuk zgjat shumë dhe zbehet, duke u lënë zanave fuqinë e zakonshme Winx. Kjo fuqi është përdorur veçanërisht në fund të sezonit, kur Winx dhe Specialistët të gjithë sulmojn pallatin e Darkar për të marrë Blumin. Shumica e Winx fitojnë fuqitë e tyre të Charmix në restaurantin Realm duke kapërcyer trazirat e tyre emocionale. Vetëm Flora e merr Charmixin e saj duke pranuar ndjenjat e saj tek Helia në Fshatin e Pixave.

Sezoni 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 3 i Winx Club u shfaq në Rai 2 më 29 janar 2007 dhe përfundoi më 28 mars 2007, me gjithsej 26 episode.


PERMBAJTJA


Klubi Winx fillon vitin e tretë në Alfea dhe mësojn për Valtorin, zogun e ri për Sezonin 3. Ai është një magjistar i keq që përpiqet të shkatërrojë Winxat dhe të fitojë Magjite me ndihmën e Trixave. Winx fitojnë një transformim të ri; Enchantix. Me Enchantix, me pluhurin e zanave, ato jane në gjendje të shkatërrojnë Valtorin dhe të rifitojnë paqen në Dimensionin Magjik.


EPISODET


1. Balloja e Princeshës

2. Shenja e Valtorit

3. Zana dhe bisha

4. Pasqyra e së Vërtetës

5. Deti i Frikës

6. Zgjedhja e Lejlës

7. Shoqëria e Dritës

8. Një kundërshtar i pabesë

9. Zemra dhe shpata

10. Alfea sulmohët

11. Një kurth për Zanat

12. Lotët e shelgut të zi

13. Përplasja e fundit e krahëve

14. Tërbimi

15. Ishulli i Dragonjve

16. Nga asgjëja

17. Në strofkën e gjarprit

18. Kutia e Valtorit

19. Në Momentin e Fundit

20. Sulmi i piksave

21. Kulla e kuqe

22. Labirinti Kristaltë

23. Sfida e Magjistarëve

24. Zbulimi i Shtrigave

25. Zemërimi i magjistarit

26. Një fillim i ri


Fuqia enchantix

Në formën Enchantix Winx veshin rroba të rrjedhura dhe sandale zbathur. Ato kanë krahë të mëdhenj të gjallë që shpesh kanë bizhuteritë që varen prej tyre, dhe janë të mbuluara me pluhur zanash. Veshjet e tyre janë jashtëzakonisht të ndritshme dhe ndonjëherë janë të ndërlikuara. Ato veshin sandale zbathur zbukuruar me bizhuteritë që ndonjëherë shkojnë deri në gishtat e tyre. Flokët mund të ndryshojnë ngjyrën dhe të zgjatën. Flokët shpesh zbukurohen, me xixa. Winx gjithashtu veshin një diademë ose bizhuteri të tjera të përpunuara. Ato kanë një gjerdan që e mbajn në shishe të vogël të pluhurit të zanave që mund ta thyejnë magjinë e errët.

Sezoni 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni i katërt i Winx Club u shfaq në Itali më 15 prill 2009. : Fuqia e Believix, u shfaq premier në Britanin e Madhe më 8 prill 2012.


PERMBAJTJA


Klubi Winx është kthyer persëri Tani ato do të duhet të arrijnë nivelin Believix, një transformim i ri që i jep mundësinë të bëjë që dikush të besojë në magji. Përveç kësaj, Believix gjithashtu jep 3 krahë shtesë për ta bërë formën më të fuqishme: Speedix (zgjerimi i shpejtësisë), Zoomix (teletransportimi), dhe Tracix (udhëtimi nëpër kohë). Ato gjithashtu do të takohen me Magjistarët e Rrethit Të Zi, një grup gjahëtaresh që janë vene pas një zane të fundit në Tokë, në mënyrë që të fitojnë pushtet të plotë. Klubi i winx do të duhet të gjejë kohe te mbrohen nga Magjistaret por ato duhet të shkojnë pa u vënë re. Për të jetuar në Tokë, ato do të hapin një dyqan me emrin Dashuri & kafshë dhe do të takohen me Roksin, një vajzë që punon në Barin e Muzikës Frutti. Së shpejti ato do të zbulojnë se Roksi është zana e fundit në Tokë! Në këtë proces, Roksi është në gjendje të zbulojë fuqitë e saj duke besuar në veten dhe tek winx dhe pastaj, do të kthehet në një zanë dhe do të ndihmojë Winxat të largojë magjistarët dhe të shpëtojë zanat e burgosura. Megjithatë, ato tani duhet të përballen me zanat e Tokës dhe Mbretëreshën Morgana, të cilat po kërkojnë hakmarrje ndaj njerëzve për mosbesimin në to: kjo i ka bërë ato më të dobëta dhe ato janë të burgosur nga magjistarët e Rrethit te Zi. Klubi i winxave janë të detyruara në një aleancë të pamëshirshme me Magjistarët, ndërsa ato tani garojnë për të shpëtuar njerëzimin. A do të mbizotërojë Klubi Winx?


EPISODET


1. Gjuetarët e zanave

2. Pema e Jetës

3. Zana e fundit në Tokë

4. Kafshë dhe dashuri

5. Dhurata e Mitsit

6. Një zanë në Rrezik

7. Winx Besimiks

8. Rrethi i Bardhë

9. Nebula

10. Kënga e Musës

11. Klubi i Uinksave përgjithmonë

12. Babi unë jam zanë

13. Beteja me magjistarët

14. 7-ta numri i përkryer

15. Mësime magjie

16. Bota virtuale

17. Ishulli i Magjepsur

18. Tërbimi i Natyrës

19. Në Mbretërinë e Dianës

20. Dhurata e fatit

21. Shpella e Sibilës

22. Kulla e Ngrirë

23. Sfida e Blumit

24. Dita e Drejtësisë

25. Sekreti i Morganës

26. Akull dhe flakë


FUQIA BESIMIKS


Veshja e Winx është më e rastësishme në këtë formë sesa në format e tjera. Fakti që ato duken në këtë mënyrë mund të jetë pasi ato e morën këtë formë në Tokë dhe se ato janë të stilit të ngjashëm me veshjen e Tokës. Kryesisht përbëhet nga funde të stilizuara me kaprice me çorape të gjata dhe çizme ose sandale (të ngjashme me atë që veshin rregullisht). Krahët tregojnë imazhe që mund të lidhen me temën e fuqisë ose energjisë (krahët e Flores kanë një model lulesh, Stella ka një model yll dhe Blum me zemrat). Ato të gjitha gjithashtu marrin një lloj dorëza të duarve, sikurse Tekna me doreza pa gishta dhe Blum me versione të vogla të dorezave të krahut.

Sezoni 5[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, u njoftua publikisht se Nickelodeon dhe se do të bashkëprodhojnë së bashku sezonin 5 dhe 6 së bashku me Rainbow.[3]


PERMBAJTJA


Klubi Winx është kthyer. Këtë herë Winx do të kenë udhëtimin e tyre nënujore dhe do të duhet të përballen me një përbindësh të ri të tmerrshëm, Tritannus. Ai ishte një triton normal i cili u shndërrua në një demon të fuqishëm të shkaktuar nga ndotja e ujit. Qëllimi i tij kryesor është të sundojë të gjithë botën duke hyrë në Oqeanin e pafunde!

Fuqia Believix nuk është mjaft e fortë në ujë, pasi krahët e Believix janë të padobishme kur ato bëhen të lagura kështu që Winx do të fillojmë një kërkim sfidues për të marrë fuqinë e lashtë Sirenix dhe të bëhen Zana te oqeanit

Krijesa të mrekullueshme të detit si Selkies do të ndihmojnë winxat në këtë "Misioni brendaujit". A do të arrijë Winx të shpëtojë Dimensionin Magjik? A do ta pengojnë Tritanusi që të bëhet Perandori i keq i Oqeanit te pafund?


EPISODET


1. Zhdukja

2. Ngritja e Tritannus

3. Rikthim në Alfea

4. Libri i Sirenix

5. Lilo

6. Fuqia e Harmonix

7. Shpellat e ndriqueshme

8. Sekreti i Rubinave kristalor

9. Guret e çmuar

10. Magjia e Krishtlindjeve

11. Trix Tricks

12. Testi i guximit

13. Sirenix

14. Froni i perandorit

15. Shtylla e Dritës

16. Eklipsi

17. Reflektime të largëta

18. Shkatërruesi

19. Tingujt e balenave

20. Problemet e dashurisë

21. Një Ditë e Përsosur

22. Dëgjo zemrën tënde

23. Syri i peshkaqenit

24. Ruajtja e parajsës

25. Beteja për Oqeanin e pafund

26. Fundi i Tritannus


FUQIA HARMONIX


Pasi të mësojnë se fuqitë e tyre Believix janë më pak efektive nën ujë, Winx do të shkojë në një kërkim për të gjetur transformimin e lashtë Sirenix dhe fuqinë e saj magjike. Për ta pasur më të lehtë , Libri Sirenix ju dha Winx një kuti Sirenix e cila përmban rojën e tyre Sirenix, dhe kujdestarët e Sirenix i dhanë fuqinë e Harmonix që do t'u lejojë atyre të luftojnë në mes të ajrit, në tokë dhe nën ujë. Sapo Winx i përfunduan të gjitha detyrat e kërkuara për Sirenix, ato hapën portën në Oqeanin e pafund duke i mundësuar kështu atyre që të fitonin Sirenix. Flokët kryesisht qëndrojnë në njebriresha floke të lirshme dhe vajzat vendosin guaska ose kapëse guackash në flokët e tyre kokat apo ballin e tyre. Veshja Harmonix përbëhet nga një fustan të shtresuar me një majë që është ose me rripë ose pa rrip ose një rrip që shkon deri në shpatull, një rrip, një mini skaj dhe një kapelë të shtruar në skaj që i ngjan bishtit të sirenave. Winx mbajnë sandale me takë me dy shirita të bashkangjitura rreth këmbëve, dhe dy shirita të gjata që shtrihen në sandale në nivel të gjurit. Krahët janë në anën e mesme, me shumë shtresa dhe ngjyra me disa efekte speciale.


FUQIA SIRENIX


Sipas zonjes Faragonda në "Kthimi në Alfea", fuqia Sirenix është një fuqi e lashtë që ka lindur nga magjia e oqeanit dhe do ti bëjë winxat më të fuqishëm në ujë pasi që fuqia e tyre harmonix është më pak efektive nën det. Ajo gjithashtu përmendi se askush nuk e kishte fituar Sirenix për një kohë të gjatë dhe se Dafne ishte zana e fundit që e kishte fituar dhe se ajo ishte e vetmja që e dinte se ku është fshehur Libri i lashtë Sirenix.

Kur Blum i kërkoi Dafnes për vendndodhjen e Librit Sirenix, Dafne i tha asaj të mos e kërkonte, sepse kur magjistarët e mëhershëm sulmuan Dominon, ajo fitoi Sirenix dhe ishte gati për të luftuar ata duke e përdorur atë, por magjistarët kishin vendosur një magji të keqe në fuqin Sirenix dhe kur Dafne u përpoq të përdorte Sirenix u kthye kundër vetes dhe e bëri atë të bëhet një shpirt pa trup. Blum përfundoi duke e bindur Dafnen, e cila zbulon se libri Sirenix është në arkivat magjike të Alfeas.

Burimi i fuqisë Sirenix gjendet në shpellën ku Dafne banon në liqenin Roccaluce e cili u jep Sirenix kompetencat e tyre te transformimit, të cilat hyjnë pasi ta kanë përfunduar Misionin e Sirenix. Ajo gjithashtu mbron fuqitë Sirenix të zanave Sirenix.

Gjithashtu, Sirenix i jep zanave dhe Trixave akses në Oqeanin e pafunde pa thithur të gjitha fuqitë e Selkies si Tritannus qe beri.

Flokët kryesisht qëndrojnë në bisht, me vija të theksuara dhe flokët ndryshojnë ngjyrat e saj kur ato shkojnë në ujë. Veshjet e tyre përbëhen nga një lëkurë e nxehtë e sirenës, një rrip, mëngë e veshur me mëngë të vogla me fins dhe çizme me shirita të mbështjellë rreth tyre. Winx gjithashtu mbajnë bende të bëra nga një copë bizhuteri, lulesh ose krijesa detare dhe shirita prej lëkure të plasaritura rreth krahëve të tyre dhe një copë bizhuteri në flokët e tyre. Krahët janë të gjallë dhe në formë të guaskës. Ashtu si fuqitë e mëparshme, sa herë që zanat fluturojnë me krahet e tyre, flluska uji do të formohet me ngjyrat e tyre të temave.

Sezoni 6[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni i gjashtë i Winx Club, është bashkë-prodhuar nga Rainbow S.r.l. Dhe Nickelodeon, premierë më 29 shtator 2013. Trix do të kthehen si personazhe shejtane të sezonit dhe Winx do të fitojë një transformim të ri si në sezonet e meparshme.


PERMBAJTJA


Një magjistare e re me emrin Selina bashkohet me Mbreterin e trixave. Ajo zotëron një libër të keq të quajtur Legjendarium dhe përmes saj ajo është në gjendje të krijojë legjenda të vërteta. Trixat marrin Mbreterine dhe e bëjne atë të fluturojë, pastaj Selina urdhëron të thërrasë krijesa legjendare nga Legjendariumi dhe t'i lëshojë ato kundër shkollave magjike. Blum udhëheq Winxat kundër shtrigave, por Winx, duke përjashtuar Bloom, humbasin aksidentalisht kompetencat e tyre: a do të arrijnë të marrin kompetencat e tyre zanore dhe të shpëtojnë shkollat ​​e Dimensionit Magjik, të kërcënuar nga krijesat legjendare? Komedi, veprim, miqësi, romancë, në një aventurë të re emocionuese për fansat e Winx Club ... dhe të gjithë të tjerët!


EPISODET


1. Frymëzimi i Sirenix

2. Legjendariumi

3. Shkolla e Fluturimit

4. Fuqia bloomix

5. Auditoriumi i Artë

6. Vorbulla e flakëve

7. Biblioteka e Humbur

8. Sulmi i Sfinksit

9. Vendi i shenjtë i Dragoit të Gjelbër

10. Sekrete te medha

11. Endrra te thyera

12. Ndriçim ne hije

13. Çupë zanash

14. Mythix

15. Misteri i kalaveres

16. Pushtimi i zombive

17. Mallkimi i frikës

18. Totemi magjik

19. Mbretëreshe per një ditë

20. Festa e madhe e Stellës

21. Një perbindesh çokollate

22. Muzika e Muzikës

23. Himni

24. Dueli legjendar

25. Asheroni

26. Winx Gjithmone


FUQIA BLOOMIX

Trix merr Ndertesen dhe aleatet me një magjistare të quajtur Selina, e cila zotëron një libër magjik të quajtur legjendarium që mund të krijojë krijesa legjendare dhe legjendat vetë të dalin në jetë. Kur Trix sulmojn Lynfean, Winx përpiqet të luftojë ato, por Legjendarët i marrin fuqitë e tyre, përveç Blumit (sepse fuqia e Dragoit të Madh nuk mund të merret nga portieri i tij), i cili pastaj ndan pjesë të Flokës së Dragoit të saj me Winxin tjetër Vajzat që do të duhet të bëjnë veprime të mira të denjë për një zanë të vërtetë në mënyrë që ata të mund të fitojnë një transformim të ri.

Shfaqja e tyre e transformimit është zana e luftëtarëve, me veshje të forta të blinduara me copa të pëlhurave të tejdukshme të lidhura me veshjet si krahët e ketërve fluturues dhe xhepat e vegjël të lidhur me këpucët e tyre si në Sirenix. Veshjet e vajzave përqendrohen në personalitetin e tyre individual dhe fuqitë kryesore. Çdo vajzë mban një diadë që përmban një pjesë të Flakës së Dragoit në ballë dhe flokët janë të zbukuruara, të endura, të lidhur, të mbështjellur, etj. Ashtu si Enchantix dhe Believix, krahët janë të mëdha dhe kanë bizhuteritë që varen prej tyre. Ndërsa transformimi është dhënë nga një pjesë e Flakës së Dragoit, ekzistojnë karakteristika të peshave të dragoit në veshjet e vajzave


FUQIA I MYTHIX


Mythix është fuqia e vendosur në Wands Ancestral që do të lejojë Winx të hyjë në Botën Legjendar. Ky transformim do të shihet vetëm në 3D dhe mund të përdoret vetëm në Botën Legjendare. Veshjet duket të jenë formale si Enchantix me veshje mbremjeje dhe takë të lartë ose çizme me rroba dhe lule në dizajn. Veshjet kanë ngjyra të skemave të ndritshme, por jo të komplikuara. Çizmet janë të dizajnuara që të përputhen mirë me veshjet. Flokët janë të lidhura, ose të bërtitura, dhe të zbukuruara me lule që përputhen. Gjithashtu, krahët e tyre janë të mëdha dhe shtresohen me këshilla të mprehta. Disa nga zanat mund të fitojnë tatuazhe, si Tecna.

Sezoni 7[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 7 i Winx Club u shfaq me 21 shtator 2015 dhe përfundoi më 3 tetor 2015, gjithsej me 26 episode

PERMBAJTJA


"Çdo kafshë zanash ka një talent të veçantë, të domosdoshëm për balancën e Universit Magjik. Winx do ta zbulojë këtë, ndërsa përballet me dy shejtan të rinj të tmerrshëm dhe duke marrë transformime të reja të mrekullueshme gjatë udhëtimit të tyre!" "Në këtë aventurë Winx zbulojnë rëndësinë e vërtetë të Kafshëve të Vogla, të cilat ato duhet ti shpëtojnë nga Kalshara, njëshëmtuese e keqe dhe vellai i saj i ngathet, Brafilius Tema e kafshëve të rrezikuara përsëritet në të gjithë serinë pasi Winx krijon një Park të Shpëtimit të Kafshëve në Tokë, ku ato kujdesen për kafshë të pambrojtura si pandat dhe tigrat Vajzat gjithashtu ndërmarrin misione në Dimensionin Magjik për të rritur Ndërgjegjësim për shkakun e kafshëve. Kjo ndërton në misionin e tyre përfundimtar - për të zbuluar fuqinë përfundimtare të Kafshëve të Zanave, të cilat mund të japin kontroll mbi të gjitha kafshët e Universit Magjik ".

Winx Club, Bloom, Stella, Flora, Musa, Tecna, Aisha dhe Roxy janë personazhet kryesore. Ashtu si dy sezonet e mëparshme, Sezoni 7 ka dy transformime, respektivisht Butterflix dhe Tynix.


EPISODET


1. Parku Natyror Alfea

2. Zana te reja po vijnë

3. Butterflix

4. Ngjyra e Parë e Universit

5. Një mik nga e kaluara

6. Aventurë në Lynfea

7. Kujdes nga ujku

8. Kthehu në Mesjetë

9. Zana mace

10. Winx te bllokuara!

11. Mision në xhungël

12. Një Zane kafshe për Tecnen

13. Sekreti i njebrireshit

14. Transformimi Tynix

15. Guret magjike

16. Rikthim ne Parajse

17. Humbur nga një pikëllim

18. Dita e bananes

19. Magjia e ylberit

20. Bebe Winx

21. Është një Bote e cmendur

22. Mbretëria e Diamanteve

23. Sekreti i Alfeës

24. Flutura e artë

25. Harmonia e re magjike

26. Fuqia e kafshëve zana


FUQIA BUTTERFLIX


Winx në fuqin Butterflix veshin rroba të rrjedhura. Veshjet janë të ndritshme, me ngjyra dhe shpesh me gëzof, veshje të shtresuara dhe gjithashtu kanë pjesë të krahëve të fluturave që përputhen me krahët e tyre. Ato kane krahë fluturash, si dhe rrip te dorës dhe thembra të larta. Flokët qëndrojnë të veshura lirshëm ose të lidhura në bisht te flluskës, dhe janë te zbukuruar me pajisje flokësh me flutura. Krahët i kane të mëdha dhe marrin formën e krahëve të fluturave me modele të ndryshme. Në vend që të kenë qelizat e krahëve si transformimi i mëparshëm, krahët e Butterflix kanë vetëm venat.


FUQIA TYNIX

Veshjet janë më së shumti të ngjashme me veshjet e akullit të kombinuara me veshjet e dimrit dhe tiparet e gurëve. Zanat veshin një kostum pastel me një fustan në ngjyrë të nënshkrimit të tyre jashtë, bashkangjitur dhe zbukuruar me copa gure te çmuar. Ato veshin këpucë dhe rrathë magjik. Flokët shpesh kthehen në një ngjyrë të lehte me vija të theksuara, dhe qëndrojnë në bisht me ose pa buns, dhe janë të zbukuruar me aksesorë të flokëve me bazë guri të çmuar. Krahët e tyre janë me madhësi të mesme, dhe kanë model guri të çmuar.

Sezoni 8[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2015, përmes një interviste, Iginio Straffi, krijuesi i Winx Club, konfirmoi se sezoni i 8-të i Winx Club është "në prodhim" dhe do të vendoset të transmetohet pas Botës së Winx dhe filmi i katërt.

Kohët e fundit, Rainbow S.r.l tha se sezoni i 8 është tashmë në prodhim dhe do të shfaqet në 2018!

Gjatë një interviste për kanalin e famshëm ne Rusi, Iginio Straffi tha se Winx janë shtyrë për ne mes te 2019 , për shkak të 20 vjetorit te WINX CLUB.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Vivarelli, Nick (shkurt 26, 2011). "Winx creator in the pink". Variety. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2021. Marrë më gusht 9, 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 2. ^ "Nickelodeon Packaging Guide Refresh". Nickelodeon Consumer Products. Viacom International, Inc. 14 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2019. Marrë më 28 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 3. ^ https://www.prnewswire.com/news-releases/nickelodeon-and-rainbow-spa-announce-global-partnership-for-winx-club-animated-series-102060828.html

4. Kanali zyrtar i Winx Club Shqipëri në YouTube.