Ariana Grande

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ariana Grande
Grande në 2015
U lind në
Ariana Grande-Butera

(1993-06-26) 26 qershor 1993 (30 vjeç)
Profesioni
  • Singer
  • songwriter
  • actress
Vite aktiviteti2008–tani
AgjentScooter Braun
Works
Bashkëshorti/ja
Dalton Gomez
(m. 2021; div. 2023)
Të afërmFrankie Grande (gjysëm-vëlla)
ÇmimetLista e plotë
Karierra Muzikore
Zhanret
InstrumentiVokalet
LabeliRepublic
Faqja në rrjetarianagrande.com
Nënshkrimi

Ariana Grande-Butera, lindur më 26 qershor 1993, në Boca Raton, Florida, SHBA, është një këngëtare, kantautore dhe aktore amerikane. Muzika e Grande, pjesa më e madhe e së cilës bazohet në përvojat personale të Grande, ka qenë objekt i vëmendjes së gjerë mediatike, ndërsa diapazoni i saj vokal me katër oktavë është vlerësuar nga kritikët. Grande ka marrë shumë vlerësime gjatë karrierës së saj, duke përfshirë dy çmime Grammy, një çmim Brit, dy Billboard Music Awards, tre American Music Awards, nëntë MTV Video Music Awards dhe 27 Guinness World Records.

E lindur në Boca Raton, Florida, Grande filloi karrierën e saj muzikore në moshën 15 vjeçare në Broadway musical 13, në vitin 2008. Grande u bë e famshme për rolin e saj si Cat Valentine në seritë televizive të Nickelodeon, Victorious (2010–2013) dhe Sam & Cat (2013– 2014). Më pas ajo nënshkroi një kontratë me Republic Records në vitin 2011 pasi drejtuesit e Republic Records zbuluan videot në YouTube të këngëve të saj. Albumi i saj debutues Yours Truly (2013), kryesoi Billboard 200 në SHBA, ndërsa kënga e saj kryesore, "The Way", arriti në dhjetëshen më të mirë të Billboard Hot 100 në SHBA. Grande vazhdoi të eksploronte pop dhe R&B në albumin e saj të dytë dhe të tretë në studio, My Everything (2014) dhe Dangerous Woman (2016). I pari eksperimentoi me EDM dhe arriti sukses global me këngët e saj, "Problem", "Break Free" dhe "Bang Bang". Ky i fundit u bë i pari nga katër albumet e saj të njëpasnjëshme numër një në tabelën e albumeve në Mbretërinë e Bashkuar. Përvojat e saj personale ndikuan në albumin e saj të katërt dhe të pestë, Sweetener (2018) dhe Thank U, Next (2019), që të dyja ishin suksese kritike dhe komerciale. Sweetener fitoi çmimin Grammy për Best Pop Vocal Album, dhe Thank U, Next theu rekordin për javën më të madhe të transmetimit për një album pop dhe u nominua për albumin e vitit. Këngët "Thank U, Next", "7 Rings" dhe "Break Up with Your Girlfriend, I'm Bored", e bënë Grande artisten e parë solo që mban tre vendet e para në Hot 100 njëkohësisht dhe gruaja e parë që ka këtë sukses në UK Singles Chart. Bashkëpunimet e saj të vitit 2020 "Stuck with U" me Justin Bieber dhe "Rain On Me" me Lady Gaga e ndihmuan atë të thyejë rekordin për më shumë debutime numër një në Hot 100, ky i fundit fitoi Grammy Award for Best Pop Duo/Group Performance. Albumi i gjashtë i Grande-s, Positions (2020), dhe kënga e titulluar me të njëjtin emër, debutuan në vendin e parë si në Mbretërin e Bashkuar ashtu edhe në SHBA. Në vitin 2021, Grande fitoi këngën e saj të gjashtë numër një në SHBA, pasi bashkëpunoj në remix-in e këngës "Save Your Tears" të The Weeknd.

Shpesh konsiderohet si një ikonë e popit, Grande është një nga artistet më të famshëm të muzikës në botë, duke shitur më shumë se 85 milionë disqe në të gjitha albumet, këngët dhe bashkëpunimet, dhe të gjitha albumet e saj në studio janë certifikuar platinium ose çmime më të larta. Mes rekordeve të saj Hot 100, ajo është artistja e parë dhe gruaja e vetme që ka pesë debutime numër një, që ka debutimin e saj të parë në pesë numrin një të këngëve në vendin e parë, që ka shënuar tre debutime numër një në një vit kalendarik dhe debutoi këngët kryesore nga secili prej albumeve të saj në studio në dhjetëshen më të mirë. Duke grumbulluar 90 miliardë transmetime deri më tani, Grande është artistja femër më e transmetuar ndonjëherë. Ajo është gjithashtu artistja femër më e transmetuar në Spotify dhe Apple Music, artistja femër më e ndjekur në Spotify Arkivuar 4 shkurt 2022 tek Wayback Machine dhe artistja femër më e abonuar në YouTube. Ajo është përfshirë në listën vjetore të Time të 100 njerëzve me më ndikim në botë (2016 dhe 2019) dhe në Forbes Celebrity 100 (2019–2020). Grande u emërua Gruaja e Vitit (2018), ylli më i madh i popit të vitit 2019 dhe artistja femër më e arrirë që debutoi në vitet 2010 nga Billboard. Përveç muzikës, Grande mbështet barazinë gjinore, barazinë racore dhe të drejtat e komunitetin LGBTQ+; barazitë seksuale dhe gjinore. Ajo është bërë një nga muzikantet më të ndjekura në Instagram. Grande gjithashtu ka hyrë në industrinë e kozmetikës dhe të modës. Grande ka hapur linjën e saj të kozmetikës të quajtuar r.e.m. beauty.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2013-2015: Yours Truly dhe My Everything[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2013, Grande nxori këngën “The Way”, nga albumi i saj i parë, “Yours Truly”, një këngë me Mac Miller, me të cilin Grande pati lidhje romantike nga 2016 deri në 2018. Kënga debutoi në Billboard Hot 100 në numrin 10 dhe arriti numrin 8 në javët e ardhshme. Grande lançoi “Yours Truly” në Shtator të 2013. “Yours Truly” debutoi në numrin 1 në listën amerikane të albumeve Billboard 200. Albumi u komplimentua nga fansat dhe kritikët.

Në 2014, Grande lëshoi albumin e saj të dytë, “My Everything” në Gusht të 2014, i cili gjithashtu arriti vendin e parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Albumi përbante këngë si “Problem”, e cila debutoi ne vendin 3 në Billboard Hot 100 dhe më vonë arriti vendin 2, “Break Free” me Zedd dhe “Bang Bang” me Jessie J dhe Nicki Minaj që arritën numrin 4, “Love Me Harder” me The Weeknd që arriti numrin 7 dhe “One Last Time” që arriti numrin 13.

2016-2017: Dangerous Woman[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ariana Grande gjatë një interviste më 2016

Në 2016, Grande lëshoi këngën “Dangerous Woman” si single-i i parë nga albumi me të njëjtin emër. Kënga debutoi në vendin 10 dhe më vonë arriti numrin 8. Kënga e bëri atë të ishte artisti apo artistja e parë në historinë e listës Billboard Hot 100 që të debutonte single-t e para të tre albumeve të para në Top 10. Grande lëshoi albumin “Dangerous Woman” më 20 maj të të njëjtit vit. Albumi debutoi në pozicionin numër 2 në SHBA dhe arriti pozicione maksimale në Britani dhe Itali. Albumi përmbante single si “Into You” që arriti numrin 13, “Side To Side” me Nicki Minaj që arriti numrin 4 dhe “Everyday” me Future që arriti numrin 54.

Më 22 maj, 2017, një sulm terrorist ndodhi pas shfaqes së Grande-s, të turneut Dangerous Woman Tour, në Mançester, Angli.

2018-2019: Sweetener dhe Thank U, Next[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2018, Grande lëshoi këngën “No Tears Left To Cry” si single-i i parë dhe kryesori nga albumi i saj i katërt “Sweetener”. “No Tears Left To Cry” debutoi në numrin 3, kështu, Grande zgjati rekordin e saj si artisti/artistja e parë që debuton single-t e para nga katër albumet e saj të para në Top 10. Gjithashtu, kënga u lavdërua nga kritikët dhe fansat. Grande më pas lëshoi “God Is a Woman” si single-i i dytë nga “Sweetener”. Kënga debutoi në numrin 11 dhe më vonë arriti numrin 8. Më 17 gusht të vitit 2018, Grande lëshoi “Sweetener”, albumin e saj të katërt, i cili debutoi në numrin 1 dhe u lavdërua masivisht nga kritikët. Grande lëshoi “Breathin” si single i tretë dhe i fundit nga “Sweetener”. “Breathin” arriti numrin 13.

Në nëntor të 2018, Grande surprizoi fansat me këngën “Thank U, Next”, single-i i parë nga albumi i saj i pestë me të njëjtin emër. Kënga ishte një hit masiv. Ajo debutoi në numrin 1, duke u bërë debutimi më i lartë i saj dhe kënga e parë e aaj që arrin numrin 1. “Thank U, Next” qëndroi në vendin e parë për shtatë javë. Grande lëshoi “7 Rings” si single i dytë nga “Thank U, Next” në janar 2019. Kënga u bë numër 1, i dyti për Grande-n. Ajo qëndroi në numër 1 për 8 javë. Në shkurt të 2019, Grande lëshoi albumin e saj të pestë, “Thank U, Next”. Albumi debutoi në numrin 1 dhe qëndroi aty për dy javë. Në të njëjtën ditë, Grande lëshoi “Break Up With Your Girlfriend, I’m Bored” si single i tretë nga “Thank U, Next”. Kënga debutoi në numrin 2, pas “7 Rings”. Në të njëjtën javë, “Thank U, Next” ishte në vendin e tretë. Kështu, Grande me tri këngë në tre vendet e para, arriti një rekord i cili u arrit vetëm nga The Beatles. Kështu ajo u bë artistja e parë solo dhe artistja e parë femër që të zinte tre vendet e para në listën Billboard.

2020: Positions[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 tetor 2020, Grande lançoi albumin e saj të gjashtë, Positions. Albumi u prit shumë mirë nga fansat e shumtë të Grande.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]