Jump to content

Eternal Sunshine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eternal Sunshine
Standard cover art of "Eternal Sunshine": a photo showing the back of Grande's head as she sports a blonde ponytail and white dress while resting on the shoulder of a similarly dressed woman
Studio album by
Realizuar8 mars 2024
Inçizuarshtator-dhjetor 2023[1][2]
StudioJungle City (Nju Jork Siti)
Zhanri
Gjatësia35:26
EtiketaRepublic
Producent
Ariana Grande chronology
Yours Truly (Tenth Anniversary Edition)
(2023)
Eternal Sunshine
(2024)
Këngët prej {{{Name}}}

Eternal Sunshine (shqip: Diell i përjetshëm) është albumi i shtatë në studio i këngëtares amerikane Ariana Grande. U publikua më 8 mars 2024, nga Republic Records. Shkruar dhe prodhuar nga Grande, Max Martin, Ilya Salmanzadeh dhe Oscar Görres, ndër të tjera, Eternal Sunshine është një album pop dhe R&B me ndikime të muzikës së kërcimit, veçanërisht synth-pop dhe house, i karakterizuar nga sintetizues të ritmit të mesëm, kitarë delikate dhe elemente string.

Grande mori titullin e albumit nga filmi romantik fantastiko-shkencor i vitit 2004 Eternal Sunshine of the Spotless Mind. Ajo e konceptoi albumin si një rekord të cenueshmërisë dhe argëtimit, të frymëzuar nga përvojat e saj personale të jetës. Shumica e kritikëve të muzikës vlerësuan Eternal Sunshine për performancën vokale të Grande-s dhe cenueshmërinë emocionale të temës së albumit, por disa mendonin se disa këngë ishin të tepërta.

Kënga kryesore e albumit, "Yes, And?", u publikua më 12 janar 2024; ajo debutoi në numër një të listes Billboard Hot 100 si kënga e tetë numër një e Grande në Shtetet e Bashkuara. Kënga e dytë, "We Can't Be Friends (Wait for Your Love)", u publikua së bashku me albumin. Grande promovoi dhe diskutoi albumin në programet e organizuara nga personalitetet e radios Zach Sang dhe Zane Lowe dhe ishte e ftuarja muzikore në Saturday Night Live më 9 mars 2024.

Një edicion i zgjeruar i albumit, duke përfshirë versionet e katër këngëve nga albumi standard, u publikua më 10 mars 2024; këngët shtesë përfshijnë këngëtarin australian Troye Sivan dhe këngëtaren amerikane Mariah Carey.

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Max Martin prodhoi 11 këngë në Eternal Sunshine

Më 12 maj 2022, 19 muaj pas publikimit të albumit të saj të gjashtë në studio, Positions (2020), Ariana Grande sqaroi se nuk do të regjistronte një album tjetër derisa të përfundonte xhirimet Wicked (2024), përshtatja filmike e muzikalit të Broadway me të njëjtin emër, në të cilin ajo portretizon personazhin Glinda. Në tetor 2023, ajo së pari la të kuptohet me shaka për një album të ardhshëm duke postuar "ag7: nëna e dhisë" si një titull në Instagram. Një grup fotografish përfshinte një foto të saj me producentin dhe bashkëpunëtorin suedez Max Martin në Jungle City Studios në New York City. [3]

Më 7 dhjetor dhe 17 dhjetor, Grande ndau një seri fotografish dhe videoklipesh duke punuar në studiot e regjistrimit dhe redaktimi i skedarëve audio. Për dallim nga epokat e mëparshme, ajo posaçërisht deklaroi se nuk do të kishte fragmente kënge për rekordin e ardhshëm. Më 27 dhjetor, këngëtarja konfirmoi një publikim të albumit të vitit 2024 përmes rrjeteve të saj sociale. Ajo postoi një karusel videosh në Instagramin e saj që e shfaqin duke qarë në një studio regjistrimi dhe nëna e saj Joan duke kërcyer me një këngë të re të saj, ndër të tjera. Ajo e mbizoti postimin "Shihemi vitin e ardhshëm" dhe etiketoi disa llogari, duke përfshirë muzikantin suedez Ilya Salmanzadeh, regjisorin e videos muzikore Christian Breslauer dhe Republic Records . Ajo iu referua fotografisë së saj duke qarë dhe një tjetër që e përshkruan atë duke kërcyer si "dy gjendjet shpirtërore të albumit". [4] Paketat me buzëkuq REM Beauty On Your Collar në nuancën "Attention", duke përfshirë një pamje të defokusuar nga afër të buzëve të kuqe të Grandes dhe mbishkrimin e një postimi në Instagram që ajo do të bënte disa ditë pas dorëzimit, iu dërguan fansave. [5] [6]

Më 17 janar 2024, Grande njoftoi albumin, titullin e tij Eternal Sunshine dhe datën e publikimit përmes mediave të saj sociale.

Konceptimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grande e përshkroi Eternal Sunshine si "një lloj albumi konceptual" që përfshin "pjesë të ndryshme të ngritura të së njëjtës histori, të së njëjtës përvojë". Ajo shpjegoi se rekordi përfshin nga këngët “vërtetë të pambrojtura” deri te këngët plot lojëra që e shohin atë duke imituar “atë që njerëzit presin që unë të jem ndonjëherë dhe duke u argëtuar me të”. [7]

Wendy Goldstein, bashkë-president i Republic Records, e përshkroi rekordin si një "version të ngritur" të albumeve të mëparshme të Grande, duke e quajtur atë një mishërim të "Sweetener takon [...] Thank U, Next". [8] [9]

Regjistrimi dhe prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një video të shpërndarë në mediat e saj sociale duke parë paraprakisht disa këngë të albumit për personelin e Republic Records, Grande zbuloi se ajo "erdhi [në studio]" dhe filloi punën për regjistrimin në shtator 2023 - pas goditjes së detyruar të SAG-AFTRA xhirimet e Wicked të ndërpriten përkohësisht. Më tej ajo zbuloi se ka punuar me Max Martin për disa javë, dhe gjithashtu ka punuar vetë. Regjistrimet dhe orkestrimet vokale "të duhura" u organizuan në nëntor. Puna në album përfundoi në fund të dhjetorit 2023.

Duke iu referuar periudhës së krijimit të Eternal Sunshine, Grande deklaroi se "gjërat [ishin] thjesht duke u derdhur dhe duke ndodhur shumë shpejt".

Muzika dhe teksti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eternal Sunshine është një album pop dhe R&B [10] që përmban elemente të muzikës së kërcimit, veçanërisht muzikës synth-pop dhe muzikës house. Helen Brown e The Independent e përshkroi atë si një album "pop me zhurmë të ngadaltë", i përbërë nga sintet me tempo të mesme, tela dhe kitarë të heshtur. [11] Jem Aswad i Variety mendoi se Martin dhe Salmanzadeh e mbushën albumin me "një atmosferë dhe strukturë shumë suedeze në këngë" të frymëzuar nga popi klasik, një stil atipik për muzikantët anglo-amerikanë. Lirikisht, albumi është një kombinim i temave "ultra-besuese dhe tërësisht vetë-përçmuese", të frymëzuara nga marrëdhëniet personale të Grande. [12] Billboard e përshkroi atë si një rekord introspektiv - një në të cilin Grande reflekton mbi veten e saj teksa hyn në të 30-at. [13]

Publikimi dhe promovimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Republic Records publikoi Eternal Sunshine më 8 mars 2024. Është lëshuar përmes transmetimit, shkarkimit, pesë variante CD dhe gjashtë variante vinyl LP. Para-porositë filluan më 17 janar, ditën kur u shpall albumi. [14] Më 10 mars, një edicion dixhital luksoz i albumit, i quajtur "Slightly Deluxe", u publikua si surprizë përmes dyqanit të internetit të Grande; me katër këngë bonus duke përfshirë një remix të "Supernatural" me Troye Sivan, dhe remiksin e para-publikuar të Mariah Carey të " Yes, And?". [15] [16] Edicioni "Slightly Deluxe" u lëshua në shërbimet e transmetimit një ditë më pas.

Performanca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grande u shfaq si i ftuari muzikor në episodin e 9 Marsit 2024, të Saturday Night Live . Kjo shënoi daljen e saj të tretë në shfaqje dhe e para që nga viti 2016. Ajo performoi "We Can't Be Friends (Wait for Your Love)" dhe "Imperfect for You".

Performanca komerciale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ditën e publikimit, Eternal Sunshine mori 58.1 milion transmetime në Spotify globalisht, duke arritur rekordin për transmetimet më të shumta njëditore për një album në 2024.

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eternal Sunshine – Standard edition
# TitulliProducer(s) Gjatësia
1. "Intro (End of the World)"  
 • Grande
 • Yasuda
 • Lee
 • Aaron Paris
1:32
2. "Bye"  
2:44
3. "Don't Wanna Break Up Again"  
 • Grande
 • Martin
 • Ilya
2:54
4. "Saturn Returns Interlude"  
 • Grande
 • Martin
 • Ilya
 • Will Loftis
0:42
5. "Eternal Sunshine"  
3:30
6. "Supernatural"  
 • Grande
 • Martin
 • Görres
2:43
7. "True Story"  
 • Grande
 • Martin
 • Ilya
2:43
8. "The Boy Is Mine"  
 • Grande
 • Martin
 • Ilya
 • Yasuda
 • Davidior
2:53
9. "Yes, And?"  
 • Grande
 • Martin
 • Ilya
3:34
10. "We Can't Be Friends (Wait for Your Love)"  
 • Grande
 • Martin
 • Ilya
3:48
11. "I Wish I Hated You"  
 • Grande
 • Ilya
2:33
12. "Imperfect for You"  
 • Grande
 • Martin
 • Ilya
3:02
13. "Ordinary Things" (featuring Nonna)
 • Grande
 • Lee
 • Martin
 • Kloser
2:48
35:26

 

Eternal Sunshine – Slightly Deluxe edition
# Titulli Gjatësia
14. "Supernatural" (remix; me Troye Sivan) 2:43
15. "Imperfect for You" (akustike) 3:02
16. "True Story" (a cappella) 2:43
17. "Yes, And?" (remix; me Mariah Carey) 3:35
47:23

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzikantët

 

 • Ariana Grande – lead vocals, background vocals (all tracks); programming (track 4)
 • Shintaro Yasuda – keyboards, programming (tracks 1, 5, 8); drums (5, 8)
 • Nick Lee – keyboards, programming, trombone (tracks 1, 13); bass, drums (13)
 • Aaron Cheung – bass, guitar, programming, synthesizer, violin (track 1)
 • Max Martin – keyboards (tracks 2, 3, 5–10, 12); background vocals, bass, drums (2, 3, 5, 7–10, 12); guitar (2, 7, 10, 12), programming (3, 5–10, 12)
 • Ilya – background vocals, bass, keyboards, programming (tracks 2–5, 7–12); guitar (2, 7, 10, 12), synthesizer (3), piano (5, 9)
 • Mattias Bylund – string arrangement, strings, synthesizer (tracks 2, 3); glockenspiel, horns (2)
 • Tomas Jonsson – tenor saxophone (tracks 2, 3)
 • Peter Jonasson – trombone (tracks 2, 3)
 • Magnus Johansson – trumpet, violin (tracks 2, 3)
 • Karl Guner – string arrangement, synthesizer (tracks 2, 3)
 • Janne Bjerger – trumpet (tracks 2, 3)
 • Hanna Helgegren – violin (tracks 2, 3)
 • Erik Arvinder – violin (tracks 2, 3)
 • Wojtek Goral – alto saxophone (track 2))
 • Michael Engström – bass (track 2)
 • Lou Carrao – bass (track 2)
 • David Bukovinszky – cello (track 2)
 • Per Strandberg – guitar (track 2)
 • Davidior – keyboards (track 5); drums, programming (8)
 • Oscar Görres – bass, guitar, keyboards, percussion, programming (track 6)
 • Shellback – drums (track 7)
 • Davide Rossi – cello , string arrangement, viola, violin (track 10)
 • Luka Kloser – bass, drums, keyboards, programming (track 13)

Teknike

 • Randy Merrill - mastering
 • Serban Gheneapërzierje (këngët 1–3, 5–13)
 • Ilya - përzierja (pika 4)
 • Sam Holland - inxhinieri
 • Lou Carrao - inxhinieri
 • Bryce Bordone – ndihmë në përzierje (këngët 1–3, 5–13)
 • Eric Eyland - ndihmë inxhinierike
 • Rob Sellens – asistencë inxhinierike (pkëngët 2–5, 7–13)

Historia e lëshimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e publikimeve për Eternal Sunshine
Rajon Data Formati(et) Version Etiketa Ref.
Të ndryshme 8 mars 2024 Standard Republic [17] [18]
Shtetet e Bashkuara 10 mars 2024 Shkarkim dixhital Slightly Deluxe [19]
Të ndryshme 11 mars 2024 Transmetim [20]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Thomas, Carly (1 shkurt 2024). "Ariana Grande Gets Emotional Previewing "Vulnerable" Songs From 'Eternal Sunshine' Album". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2024. Marrë më 2 shkurt 2024. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Mier, Tomás (1 shkurt 2024). "Ariana Grande Tears Up as She Describes 'Eternal Sunshine' as a 'Really Vulnerable' Concept Album". Rolling Stone. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2024. Marrë më 2 shkurt 2024. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Dodds, Emma (21 dhjetor 2023). "Ariana Grande's seventh album: Everything we know so far". Kiss. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2024. Marrë më 27 dhjetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura variety_yesand
 5. ^ Wilkes, Emma (27 dhjetor 2023). "Ariana Grande teases new music with package and note sent to fans". NME. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2024. Marrë më 7 janar 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura rs_caption
 7. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura bb_preview
 8. ^ Major, Michael (20 shkurt 2024). "Ariana Grande's New Album Is House Music With a Mix of R&B: 'Sweetener Meets Thank U, Next'". BroadwayWorld. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2024. Marrë më 22 shkurt 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Gerber, Arielle (21 shkurt 2024). "Ariana Grande's New Album 'Eternal Sunshine' a Mix of 'Sweetener,' 'Thank U Next': Music Exec Reveals". Music Times. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2024. Marrë më 22 shkurt 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Levine, Nick (8 mars 2024). "Ariana Grande – 'Eternal Sunshine' review: a compelling mood piece". NME. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2024. Marrë më 8 mars 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Brown, Helen (8 mars 2024). "Ariana Grande, Eternal Sunshine review: Clues and confessions bubble up from the slow-fizz pop". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2024. Marrë më 8 mars 2024. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Siroky, Mary (8 mars 2024). "Ariana Grande Gets Lost in the Stars on eternal sunshine: Review". Consequence. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2024. Marrë më 9 mars 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura bb_trackranking
 14. ^ Duran, Anagricel (17 janar 2024). "Ariana Grande announces release date of new album 'Eternal Sunshine'". NME. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2024. Marrë më 17 janar 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Rettig, James (10 mars 2024). "Ariana Grande Sings Eternal Sunshine Songs And Billie Eilish On SNL, Drops Surprise Bonus Tracks". Stereogum. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2024. Marrë më 10 mars 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Antonio, Josiah (10 mars 2024). "Troye Sivan reunites with Ariana Grande for 'supernatural'". ABS-CBN Corporation. Marrë më 10 mars 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 17. ^ Citations concerning Eternal Sunshine release formats:
 18. ^ Grande, Ariana (8 mars 2024). "eternal sunshine". Apple Music (US). Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2024. Marrë më 9 shkurt 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Eternal Sunshine (Slightly Deluxe) Digital Album". Ariana Grande | Shop. 9 mars 2024. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2024. Marrë më 10 mars 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Grande, Ariana (11 mars 2024). "eternal sunshine (slightly deluxe)". Apple Music (US). Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2024. Marrë më 11 mars 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)