Jump to content

Sofia (kanal televiziv)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sofia
ShtetiShqipëri
SelitëTiranë, Shqipëri
Programimi
Gjuha/ëtShqip
Pronësia
PronariDigicable

Sofia (i njohur edhe si Digi Sofia ose Sofia Channel) është një kanal televiziv shqiptar i dedikuar 24 orë fëmijëve. Është lançuar në dhjetor të vitit 2010 nga platforma Digicable.[1] Të gjitha programet e kanalit janë të dubluara në gjuhën shqipe. Që nga viti 2014, Sofia është transmetuar edhe në platformën Tring.[2] Në Kosovë, transmetohet nga platformat Kujtesa dhe TelKos.[3]

Programacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Aleksi në xhungël
 • Breshka hero
 • Bags Bani
 • Dinofroz
 • Farhat
 • Gormiti
 • Kërcimtarët e qiellit
 • Përbindësha dhe piratë
 • Përrallat e Andersenit
 • Popai
 • Simsala Grimm
 • Super bualli
 • Superman
 • Tigri magjik
 • Tom & Jerry
 • Udhëtimi i Zheng Hi drejt deteve të perëndimit
 • Vajzat mjau

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Digicable". Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2018. Marrë më 17 gusht 2018.
 2. ^ https://en.kingofsat.net/channelhistory.php?ch=12585
 3. ^ https://www.kujtesa.com/per-ty/televizioni-digjital/[lidhje e vdekur]