Sofia (kanal televiziv)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sofia
Transmetimi i parë Dhjetor 2010
Zotëruar nga Digicable
Formati HDTV 16:9
Shteti Shqipëri
Gjuha Shqip
Zona e transmetimit Shqipëri, Kosovë
Tipi Televizion
Zyrat qendrore Tiranë, Shqipëri
Dikur quhej Digi Sofia
Sofia Channel
Disponueshmëria
Kabllor
Kujtesa Kanali 50

Sofia (i njohur edhe si Digi Sofia ose Sofia Channel) është një kanal televiziv shqiptar i dedikuar 24 orë fëmijëve. Është lançuar në dhjetor të vitit 2010 nga platforma Digicable.[1] Të gjitha programet e kanalit janë të dubluara në gjuhën shqipe. Që nga viti 2014, Sofia është transmetuar edhe në platformën Tring.[2] Në Kosovë, transmetohet nga platforma Kujtesa.[3]

Programacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Aleksi në xhungël
 • Breshka hero
 • Bugs Bunny
 • Dinofroz
 • Farhat
 • Gormiti
 • Kërcimtarët e qiellit
 • Përbindësha dhe piratë
 • Përrallat e Andersenit
 • Popeye
 • Simsala Grimm
 • Super bualli
 • Superman
 • Tigri magjik
 • Tom & Jerry
 • Udhëtimi i Zheng Hi drejt deteve të perëndimit
 • Vajzat Mjau

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 shtator 2018. Marrë më 17 gusht 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ https://en.kingofsat.net/channelhistory.php?ch=12585
 3. ^ https://www.kujtesa.com/per-ty/televizioni-digjital/[lidhje e vdekur]