Jump to content

Bugs Bunny

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bugs Bunny është një personazh vizatimor, i krijuar në fund të viteve 1930 nga Leon Schlesinger Productions (më vonë u quajt Warner Bros. Cartoons) dhe u dublua fillimisht nga Mel Blanc.[1] Bugs njihet më së miri për rolet e tij në filmat e shkurtër të animuara të Looney Tunes dhe Merrie Melodies, të prodhuar nga Warner Bros. Megjithëse një personazh i ngjashëm i quajtur Happy Rabbit debutoi në filmin e Warner Bros., Porky's Hare Hunt (1938) dhe u shfaq në disa filma pasuese të shkurtra. Bugs Bunny debutoi në filmin vizatimor të Merrie Melodies, A Wild Hare (1940).[2]

Bugs është një lepur gri antropomorf, i famshëm për personalitetin e tij të relaksuar, pasiv, me theks Mid-Atlantik (Blanc e përshkroi zërin si një përzierje të thekseve të Brooklyn dhe Bronx[3]). Për shkak të popullaritetit të Bugs gjatë epokës së artë të animacionit amerikan, ai u bë jo vetëm një ikonë kulturore amerikane dhe nuskë zyrtare e Warner Bros. Entertainment, por edhe një nga personazhet më të njohur në botë. Ai kështu mund të shihet në logot më të vjetra të kompanisë Warner Bros.[4]

Që nga debutimi i tij, Bugs është shfaqur në filma të ndryshëm të shkurtër, filma artistikë, përmbledhje, seriale televizive, regjistrime muzikore, komike, video lojëra, shfaqje çmimesh, udhëtime në parkun dëfrim dhe reklama. Ai gjithashtu është shfaqur në më shumë filma se çdo personazh tjetër vizatimor,[5] është personaliteti i 9-të i filmave më të portretizuar në botë, dhe ka yllin e tij në Hollywood Walk of Fame.

  1. ^ "Mel Blanc" (në anglisht). Behind the Voice Actors. Marrë më 2013-02-05.
  2. ^ Adamson, Joe (1990). Bugs Bunny: 50 Years and Only One Grey Hare (në anglisht). Henry Holt. ISBN 0-8050-1855-7.
  3. ^ "Mel Blanc, The Man of 1000 Voices [1981] - AMAZING TALENT !!" (në anglisht).
  4. ^ "Bugs Bunny: The Trickster, American Style". Weekend Edition Sunday (në anglisht). NPR. 6 janar 2008. Marrë më 2011-04-10.
  5. ^ "Most Portrayed Character in Film". Guinness World Records (në anglisht). maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2012.