Looney Tunes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Looney Tunes (shqiptohet Luni Tuns) është një seri komedi e animuar prodhuar nga Warner Bros. Ajo është prodhuar 1930-1969 gjatë epokës së artë të animacion amerikane, së bashku me serinë e saj motër, Merrie Melodies.[1] Looney Tunes fillimisht ekspozuar kompozime Warner në pronësi muzikore nëpër aventurat e karaktere vizatimor si Bosko dhe Buddy. Më vonë filma Looney Tunes shfaqi karaktere me tipare të tilla të njohura si Bugs Bunny, Daffy Duck, Porky Pig, Elmer Fudd, Tweety, Sylvester, Gjyshja, Yosemite Sam, Foghorn Leghorn, Marvin the Martian, Pepé Le Pew, Speedy Gonzales, Tasmanian Devil, Road Runner, Wile E. Coyote dhe shumë personazhe tjerë.

Emri i Looney Tunes u frymëzua nga seritë muzikore të Walt Disney Silly Symphony. Nga viti 1942 deri më 1960, Looney Tunes dhe Merrie Melodi ishin filma të animuara më të popullarizuar në teatrot filmike.[2]

Looney Tunes është bërë që nga një ekskluzivitet mediatik në të gjithë botën, duke krijuar disa seri televizive, filma artistikë, libra komikë, albume muzikore, video lojëra, dhe udhëtime në parkun e dëfrimit. Shumë nga personazhet kanë bërë dhe vazhdojnë të bëjnë paraqitje në shfaqje, filma dhe reklama të ndryshme televizive.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim, Looney Tunes dhe Merrie Melody tërhoqën skenat e tyre nga biblioteka e gjerë muzikore e Warner. Midis 1934 dhe 1943, Merrie Melodies u prodhuan me ngjyra dhe Looney Tunes në të zezë dhe të bardhë. Pas vitit 1943, të dy seritë u prodhuan me ngjyra dhe u bënë praktikisht të padallueshme, duke ndryshuar vetëm në muzikën dhe titujt e tyre të hapjes. Të dy seritë përdorën karakteret e ndryshëm vizatimorë Warner Bros. Deri në vitin 1937, hapja muzikore për Looney Tunes ishte "The Merry-Go-Round Broke Down" nga Cliff Friend dhe Dave Franklin, dhe hapja muzikore për Merrie Melodies ishte një adaptim i "Merrily We Roll Along" nga Charles Tobias, Murray Mencher dhe Eddie Cantor.

1930–1933: epoka Harman dhe Ising[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1929, për të garuar kundër karikaturave të shkurtra Mickey MouseWalt Disney, Warner Bros. u interesua të zhvillonte një seri të shkurtra të animuara për të promovuar muzikën e tyre. Ata kohët e fundit kishin fituar Brunswick Records së bashku me katër botues muzikorë për 28 milion dollarë amerikanë (ekuivalent me 429 milion dollarë në vitin 2020) dhe ishin të etur për të promovuar këtë material për shitjen e fletëve të muzikës dhe regjistrimet e fonografisë. Warner bëri një marrëveshje me Leon Schlesinger për të prodhuar karikaturat për ta. Schlesinger punësoi Rudolf Ising dhe Hugh Harman për të prodhuar serinë e parë të karikaturave. Schlesinger u mahnit nga seritë të animuara të Harman dhe Ising, Bosko, The Talk-Ink Kid (1929). Filmi i shkurtër i Looney Tunes ishte Sinkin'in the Bathtub ku luajti personazhi Bosko, e cila u lëshua në vitin 1930.[1]

1933–1936[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Harman dhe Ising u larguan nga Warner Bros. më 1933 për një mosmarrëveshje për buxhetin me Schlesinger, ata morën me vete të gjitha të drejtat e personazheve dhe karikaturave që kishin krijuar. Një personazh i ri i quajtur Buddy u bë ylli i vetëm i serialit Looney Tunes për disa vjet.

Regjisorët e rinj përfshirë Tex Avery, Friz Freleng dhe Bob Clampett u sollën ose u promovuan për të punuar me animatorë në studion Schlesinger, me njësinë e Avery të vendosur në një shtëpi njëkatëshe, animatorët e quajtur "Termite Terrace". Në vitin 1935 ata debutuan yllin e parë të madh Looney Tunes, Porky Pig, së bashku me Beans Maçoku në filmin e shkurtër I Haven't Got a Hat të drejtuar nga Friz Freleng. Beans ishte ylli i serisë së ardhshme Porky / Beans Gold Diggers of '49, por ishte Porky ai që doli si yll në vend të Beans. Personazhet e I Haven't Got a Hat, të tilla si Oliver Owl, dhe qentë binjakë Ham dhe Ex, iu dha gjithashtu një seri të shkurtër, por Beans dhe Porky u treguan shumë më të njohura. Beans u largua më vonë kur popullariteti i tij u ul, duke e lënë Porky si yllin e vetëm të studios Schlesinger.

1936-1944: Më shumë personazhe ylli dhe ndryshimi në ngjyra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhe tjerë të Looney Tunes u shfaqën të tillë si Daffy Duck ku debutoi në Porky's Duck Hunt (1937), Elmer Fudd ku debutoi në filmin e shkurtër të Merrie Melodies Elmer's Candid Camera (1940), dhe Bugs Bunny ku debutoi në filmin e shkurtër të Merrie Melodies A Wild Hare (1940).[3]

Bugs fillimisht luajti me ngjyra në filma shkurtra të Merrie Melodies pas suksesit të A Wild Hare (1940), dhe zyrtarisht iu bashkua serialit Looney Tunes me daljen e Buckaroo Bugs (1944). Schlesinger filloi të fus prodhimin e ngjyrave Looney Tunes me filmin e animuar The Hep Cat (1942). Filmi i fundit i shkurtër me ngjyra bardh e zi të Looney Tunes ishte Puss n' Booty (1943) me regji nga Frank Tashlin. Frymëzimi për ndërrimin ishte vendimi i Warner për të rishfaqur vetëm karikaturat me ngjyra në serinë Blue Ribbon Classics të Merrie Melodies.

1944–1964: Epoka e Artë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U krijuan personazhe më të njohura të Looney Tunes (shumica e të cilave u shfaqën së pari në karikaturat e Merrie Melodies') si Tweety (debutoi në A Tale of Two Kitties të vitit 1942), Sylvester (debutoi në Life with Feathers të vitit 1945), Yosemite Sam (debutoi në Hare Trigger të vitit 1945), Pepé Le Pew (debutuar në Odor-able Kitty të vitit 1945), Foghorn Leghorn (debutoi në Walky Talky Hawky të vitit 1946), Marvin Martian (debutoi në Haredevil Hare të vitit 1948), Wile E. Coyote dhe Road Runner (debutuan në Fast and Furry-ous të vitit 1949), Gjyshja (debutuar në Canary Row të vitit 1950), Speedy Gonzales (debutoi në Cat Tails for Two të vitit 1953), Shtriga Hazel (debutoi në Bewitched Bunny të vitit 1954), dhe Tasmanian Devil (debutoi në Devil May Hare të vitit 1954).

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Looney Tunes". www.bcdb.com, 12 prill 2012
  2. ^ "Warner Bros. Studio biography". AnimationUSA.com. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2009. Marrë më 22 korrik 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Adamson, Joe (1990). Bugs Bunny: 50 Years and Only One Grey Hare. Henry Holt. ISBN 0-8050-1855-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)