Jump to content

Yosemite Sam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yosemite Sam
Personazh nga Looney Tunes
Paraqitja e parëStage Door Cartoon (version i hershëm)
16 dhjetor 1944
Hare Trigger (version zyrtar)
5 maj 1945
Krijuar ngaFriz Freleng
Dubluar ngaMel Blanc (1945–1986,[1] 1989)
Joe Alaskey (1988–1992, 2010–2011)
Jeff Bergman (1990–1992, 2014)
Greg Burson (1991–1997)
Maurice LaMarche (1985–2015)[2]
Jim Cummings (1996–2014)
Bill Farmer (1996)
Jeff Bennett (2003–2004)
Fred Tatasciore (2016–present)[3]
Informacione
LlojiNjeri
GjiniaMashkull
ProfesioniTë ndryshme

Yosemite Sam është një personazh vizatimor amerikan në seritë e karikaturave Looney Tunes dhe Merrie Melodies të prodhuara nga Warner Bros. Animation. Emri i tij është marrë nga Parku Kombëtar Yosemite. Së bashku me Elmer Fudd, ai është një kundërshtar i fortë i Bugs Bunny dhe më i dhunshmi sesa kolegu i tij. Ai është përshkruar zakonisht si një kërkues jashtëzakonisht agresiv i armëve, i jashtëligjshëm, pirat, ose kauboji ku shumë lehtë provokohet dhe ka një urrejtje të fortë ndaj lepujve, veçanërisht Bugs. Gjatë epokës së artë të animacionit amerikan, Yosemite Sam u shfaq në 33 seri të shkurtra të bëra midis viteve 1945 dhe 1964.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yosemite Sam bëri debutimin e tij në Hare Trigger. Sidoqoftë, Sam ka një ngjashmëri me një personazh kauboj në Buckaroo Bugs, i cili do të shihej si një prototip. Michael Maltese pretendon se ai e bëri Yosemite në ngjashmërinë e regjisorit Friz Freleng. Kur Elmer Fudd, i cili ishte armiku i parë i Bugs Bunny, dëshmoi se ishte shumë i butë për shënjestrën e tij, Friz vendosi se i duhej një kundërshtar më i ashpër, kështu që Sam u krijua.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yosemite Sam është një nga antagonistët më të ashpër të Bugs. Yosemite Sam është një personazh më i dhunshëm sesa antagonisti më i famshëm i Bugs, Elmer Fudd duke pasur parasysh që Sam ka një theks më të fortë, një zë më të lartë të ashpër dhe një shpirt më të dhunshëm. Ai gjithashtu është më i shpejtë për të mësuar nga gabimet e tij dhe kurrë nuk bie për të njëjtën dredhi dy herë. Megjithë natyrën e tij agresive dhe të nxitur, ai nuk dëshmon shumë më të ndritshëm se Elmer në takimet e tij me Bugs. Zhurma e tij bie në kundërshtim me lepurin e qetë me kokë. Kokëfortësia e Sam merr më të mirën prej tij; duke e portretizuar atë si një idiot të egër dhe Bugs mund të shohin se ai është i paaftë të hedh poshtë një sfidë.

Një shfaqje qesharake është se ndonjëherë Yosemite Sam i thotë Bugs "Hapeni këtë derë hapeni tani!" dhe Bugs hap atë kur Yosemite Sam është në rrugën e tij të hapjes dhe pastaj e mbyll atë duke lënë një Yosemite Sam të tërbuar rrafshuar. Një tjetër përfshinte Sam duke thirrur 'Whoa!' në çfarëdo mënyre të transportit që ai përdorte, vetëm për ta zbardhur kur refuzon të ndalojë.

Punët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yosemite Sam ka pasur punë të ndryshme gjatë paraqitjeve të tij. Ndër to janë:

  • Roja i burgut / oficeri i policisë: Në Big House Bunny, Yosemite Sam është një roje burgu që punon në një burg të ashpër. Kur Bugs Bunny hyn në burg për të shpëtuar nga gjahtarët, Sam pretendon se quhet Sam Schultz, arreston Bugs, duke besuar se kabina është një i burgosur që përpiqet të shpëtojë. Sam dënon Bugs me zinxhirë të nënshtruar në 50 vjet burg. Sidoqoftë, Sam zemërohet dhe ndryshon mendje pasi Bugs e mërzit atë. Ai përfundimisht urdhëron Bugs të largohet dhe kurrë nuk kthehet dhe feston zbutjen e gabimeve derisa të arrestohet për ndihmën e një të burgosuri (Bugs) të shpëtojë.
  • Luftëtar: Në Sahara Hare, Yosemite Sam është një luftëtar arab i quajtur Riff-Raff Sam. Një ditë, Sam sheh gjurmët në shkretëtirën e tij dhe i ndjek ato në rrugën abuzimit të devesë së tij. Sam përfundimisht e sheh Bugs duke shkelur dhe ndjek atë në një bazë të braktisur. Sam provon disa përpjekje të pasuksesshme për të hyrë në bazë në episod, të cilat të gjitha dështojnë.
  • Piratë: Në Buccaneer Bunny, Yosemite Sam njihet si "Sea-Goin 'Sam", i cili po përpiqet të varrosë thesarin e tij, vetëm që Bugs Bunny të prishë përpjekjen e tij. Në Mutiny on the Bunny, Shanghai Sam ka nevojë për një ekuipazh të ri për anijen e tij. Bugs hyn, po rebelohet në egërsinë e kapitenit dhe Captain Hareblower, Yosemite Sam është një kapiten piratësh që është në gjendje të frikësojë marinarët dhe piratët e tjerë. Kapiteni Sam takon një anije tregtare të udhëhequr nga Bugs Bunny dhe vendos ta marrë për vete. Me të gjithë marinarët e tjerë të Bugs shumë frikacakë për t'u përballur me Sam dhe u mbytën në oqean; Bugs e sfidon Sam në një luftë. Kapiteni Sam dhe Bugs Bunny luftojnë anijet e njëri-tjetrit me Bugs në prag të fitores. Beteja përfundon me Sam duke u detyruar të braktisë anijen për t'i shpëtuar një shpërthimi të pashmangshëm në anijen e tij pirat. Kapiteni Yosemite Sam atëherë pa njohuri triumfon mbi Bugs duke ndriçuar dhomën e grimit të Bugs në shpërthim dhe arratisje nga vetvetja, por jo përpara se të jepte një paralajmërim për Bugs për të marrë ndeshjen (një urdhër që Bugs Bunny nuk e ndjek, duke besuar se "pudra Talk nuk do të shpërthejë.").
  • Kauboj: Në Wild and Woolly Hare, Yosemite Sam është një kauboj legjendar i gangsterëve që merr përsipër qytete, përmes frikësimit. Një ditë Bugs Bunny e sfidon atë në një përleshje me armë. Pasi Bugs fiton përleshjen me armë, Yosemite Sam vendos të vjedh një tren. Megjithatë, Bugs rrëmben trenin për ta ruajtur atë; Yosemite Sam urdhëron Bugs të largohet deri në kohën kur llogarit në një numër specifik, por vetëm kur ai arrin numrin e tij të fundit, ai gjithmonë vrapon në diçka si një mur tunel, pol telefonik dhe bie nga një urë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]