Jump to content

Daffy Duck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Daffy Duck
Personazh nga Looney Tunes/Merrie Melodies
Paraqitja e parëPorky's Duck Hunt
17 prill 1937
Krijuar ngaTex Avery
Bob Clampett
Informacione
NofkatDuck Dodgers
LlojiRosë e zezë amerikane
GjiniaMashkull
Significant other(s)Melissa Duck
Tina Russo (The Looney Tunes Show)
KombësiaAmerikanë

Daffy Duck është një personazh vizatimor i prodhuar nga Warner Bros. I dizajnuar si një rosë e zezë antropomorfe, personazhi është shfaqur në seri vizatimorë si Looney Tunes dhe Merrie Melodies, në të cilat ai zakonisht është përshkruar si një rival dhe shok i ngusht i Bugs Bunny.

Daffy luajti në 130 epizoda të shkurtra në epokën e artë, duke e bërë atë personazhin e tretë më të shpeshtë në karikaturat Looney Tunes / Merrie Melodies, pas 167 paraqitjeve të Bugs Bunny dhe 153 paraqitjeve të Porky Pig. Daffy u rendit në vendin e 14 në listën e TV Guide të 50 personazheve më të mirë vizatimorë të të gjitha kohërave.[1][2]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Daffy u shfaq për herë të parë më 17 prill 1937 në Porky's Duck Hunt, me regji nga Tex Avery dhe animuar nga Bob Clampett. Karikaturat janë një çifte standarde e gjuetarëve / preve, por Daffy ishte diçka e re për filmuesit: një protagonist luftarak, pohues, plotësisht i pakufizuar. Bob më vonë kujtoi: "Në atë kohë, audienca nuk ishte mësuar të shohë një personazh vizatimor duke bërë këto gjëra. Dhe kështu, kur goditi teatrot ishte një shpërthim. Njerëzit do të linin teatrot duke folur për këtë rosë të shurdhër."

Kjo rosë e hershme është më pak antropomorfe dhe ngjason me një rosë të zezë normale. Në fakt, të vetmet aspekte të personazhit që kanë mbetur të qëndrueshme ndër vite janë karakterizimi i tij i zërit nga Mel Blanc; dhe pendët e tij të zeza me një unazë të bardhë në qafë. Karakterizimi i Blanc i Daffy dikur mbante rekordin botëror për karakterizimin më të gjatë të një personazhi të animuar nga aktori i tyre origjinal: 52 vjet.

Një nga karakteristikat e Daffy është lisa anësore (d.m.th ka pengesë në të folurit dhe keqartikulon sibilantët), por përmisohet me kalimin e kohës. Në Daffy Duck & Egghead, shihet se Daffy fol qartazi, përveç kur këndon The Merry-Go-Round Broke Down ku mund të ndëgjohet lisa anësore.

Scarlet Pumpernickel (1950), Daffy ka një emër të mesëm, Dumas si shkrimtarin e një skenari gëlues, një nyje për Alexandre Dumas. Gjithashtu, në episodin e Baby Looney Tunes "The Tattletale", Granny i drejtohet Daffy si "Duffy Horatio Tiberius Duck". Në The Looney Tunes Show (2011) përdoren emrat e mesëm të shakave "Armando" dhe "Sheldon".

Vitet e epokës së artë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tex Avery dhe Bob Clampett krijuan versionin origjinal të Daffy në vitin 1937. Daffy vendosi statusin e tij duke u hedhur në ujë, duke u hedhur rreth dhe duke bërtitur, "Woo-hoo! Woo-hoo! Woo-hoo! Woo-hoo! Woo-hoo !" Animatori Bob Clampett kapi menjëherë personazhin Duffy Duck dhe e hodhi atë në një seri karikaturash në vitet 1930 dhe 1940. Ai shpesh ishte çiftuar me Porky Pig; Daffy fitoi mbi disa karaktere të krijuara si rival i mundshëm për Porky në fund të viteve 1930 pasi Beans ra nga favori (duke mposhtur konkurrentët si Gabby Goat dhe Petunia Pig).

Daffy në Luftën e Dytë Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Daffy Duck në emblemë e Skuadronit të 600-të të Bombardimit.

Daffy gjithashtu do të shfaqej në disa epizoda të shkurtra gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke qëndruar e vërtetë për natyrën e tij të pakursyer. Ai lufton me një dhi naziste për të ngrënë mbeturina metalike të Daffy në Scrap Happy Daffy (1943), godet kokën e Adolf Hitlerit me një shul gjigant në Daffy – The Commando (1943) dhe i tejkalon Hitlerin, Goebbels dhe Goering në Plane Daffy (1944). Çuditërisht, ishte vetëm pas këtyre shpëtimeve të kohës së luftës që Daffy në të vërtetë i nënshtrohet rekrutimit në shërbimin ushtarak, në formën e "njeriut të vogël nga bordi i hartimit", të cilin ai përpiqet të shmanget në Draftee Daffy (1945). Në botën e vërtetë, Daffy ishte me të vërtetë "hartuar" si një nuskë për Skuadron e 600-të të Bombardimit.

Paroditë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa Bugs Bunny u bë personazhi më i njohur i Warner Bros., regjisorët gjetën përdorim të bollshëm për Daffy. Disa karikaturat e vendosin atë në parodi të filmave të njohur dhe seriale radio; Porky Pig ishte zakonisht një ndihmës lehtësues komik. Për shembull, Daffy në The Great Piggy Bank Robbery (1946) si "Duck Twacy" (Dick Tracy) nga Bob Clampett; Scarlet Pumpernickel (1950) Daffy ishte heroi dhe Porky Pig ishte i keqi. Në Drip-along Daffy (1951), të quajtur pas personazhit Hopalong Cassidy, hedh Daffy në një zhanër Western të etiketuar "Hero të tipit perëndimor" dhe Porky Pig të etiketuar "Comedy Relief". Në Duck Dodgers in the 24½th Century (1953), një parodi e Buck Rogers, Daffy tregton barbs (dhe plumba) me Marvin Martian, me Porky Pig duke ruajtur rolin e ndihmësit së Daffy. Në Rocket Squad (1956), një parodi e Dragnet dhe Racket Squad Daffy dhe Porky Pig luajnë përsëri së bashku. Daffy gjithashtu luajti Stupor Duck një parodi të serisë televizive Aventurat e Supermenit. Robin Hood Daffy (1958) hedh rosën në rolin e jashtëligjshëm legjendar Robin Hood me Porky Pig si Friar Tuck. Përveçse po luante parodi, Daffy luajti edhe një shitës-i cili vazhdimisht bezdis një klient të mundshëm për të blerë diçka: në Fool Coverage Daffy në të vërtetë arrin të shesë Porky Pig një politikë aksidentesh prej 1.000.000 dollarë e cila funksionon vetëm në kushte të pamundura-për fat të keq për Daffy, ndodhin të gjitha kushtet!

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "List of All-time Cartoon Characters". CNN.com (në anglisht). CNN. 2002-07-30. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2012. Marrë më 15 korrik 2020.
  2. ^ "Daffy Duck (as Duck Dodgers) and Cadet Porky Pig with the Powerpuff Girls". TV Guide Magazine Cover - Photo Gallery: Powerpuff Girls (në anglisht). Tvguide.com. 2009-02-06. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2009. Marrë më 15 korrik 2020.