Andreea Vilcan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Andrea Vilcan është një mjeke, epidemiologe dhe këngëtare nga Rumania.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andreea Vilcan ka studiuar epidemiologjinë në Universitetin e Mjekësisë, Farmacisë, Shkencës dhe Teknologjisë George Emil Palade në Târgu Mures dhe punon si epidemiologe. Krahas kësaj ajo merret edhe me aktivitete artistike dhe muzikore. Te ne është bërë e njohur me interpretimin e disa këngëve në gjuhën shqipe. Prej këtyre këngëve dallohet kënga Zemër e këngëtares Dhurata Dora,[1] si dhe kënga emblematike Mora fjalë kushtuar Adem Jasharit. [2] Që në fillim të videos së këngës kushtuar kryekomandantit legjendar Adem Jashari për adhuruesit e saj ajo shprehet me këto fjalë:

"Çka ndodhi në Kosovë uroj të mos ndodhë askund në botë. Kjo këngë flet për historinë e legjendarit Adem Jashari që sakrifikoi tërë familjen për liri. Sot ndërsa po këndoj këtë këngë, zemra ime qan për ngjarjet dhe vuajtjet që Kosova ka kaluar. Ju dua Kosova!"

What happened in Kosova, I hope never happens anywhere else in the world. This song tells the story of the legendary Adem Jashari, who sacrificed his entire family for freedom. As I sing this song today, my heart weeps for the events and the suffering that Kosova endured. I love you, Kosova!. [3] [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://top-channel.tv/video/ftese-ne-5-andreea-nga-rumania-ja-lidhja-e-vecante-me-gruan-nga-kosova-21-qershor-2023-pjesa-3/
  2. ^ Mora fjalë (Andreea Vilcan)YouTube (3 min)
  3. ^ https://www.albinfo.ch/kengetarja-rumune-interpreton-kengen-mora-fjale-zemra-ime-qan-per-ngjarjet-dhe-vuajtjet-qe-ka-kaluar-kosova/
  4. ^ https://gazetainfokus.com/kengetarja-rumune-kendon-me-shpirt-himnin-e-kombetares-kuqezi/?fbclid=IwAR1l5uMr5e1j55997uB_gMW_V57ZoQNOjOYtucSRJz_N8vXhNXfS-pWz1hg