Dhurata Dora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dhurata Murturi
U lind24 dhjetor 1992
Nyrëmberg, Gjermani
ZhanretReggae, muzikë pop
PunaKëngëtare, kompozitore
VeglatVokal, Piano
Vitet aktive2011-prezent
Shtëpitë diskografikeMax Production AL
BashkëpunimetYoung Zerka

Dhurata Murturi (lindi më 24 dhjetor 1992) është këngëtare dhe kompozitore shqiptare. Ajo u bë e suksesshme me këngën “I Like it” projektuar nga reperi 2Ton.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dora lindi më 1992 në një familje shqiptare. Ajo kreu shkollën fillore në Fürth. Ajo filloi të këndoj që nga mosha e hershme dhe u bë e njohur si Dhurata Dora. Më 7 Shtator 2011, Dhurata Dora publikon videoklipin e parë "Vetë Kërkove".[1] Më 2013, Dhurata Dora publikon videoklipin "Like Dat", ku u bë më e popullarizuar sesa kënga e saj e parë që morri mbi 4 milionë shikime në Youtube.2013, Dhurata publikon videoklipin së bashku me Dj Blunt, Real 1 dhe Lum Bardhi "Edhe Pak". Më 2014, Dora bashkëpunoj me Young Zerka dhe lansoi këngë "Roll", e cila u bë hit i madh i Dorës. Më 8 nëntor 2014, ajo lansoi këngën "A bombi". Gjatë verës së vitit 2015, Dora filloi të bashkëpunoj me Max Production ALbania. Në qershor 2015 ajo lansoi këngën "Ti Don", e cila u pasua në tetor me këngën "Shumë ON".

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2011 - "Vete kërkove"
 • 2012 – "Get Down" (me Don Arbas)
 • 2013 – "I Like Dat"
 • 2013 – "Edhe pak" (me DJ Blunt & Real, Lumi B)
 • 2014 – "Roll" (me Young Zerka)
 • 2014 – "A bombi"
 • 2015 – "Ti don"
 • 2015 – "Shumë ON"
 • 2016 – "Numrin i ri"
 • 2016 – "Bongo"
 • 2016 – "Vec Ty"
 • 2017 – "Ayo"
 • 2017 – "Simpatia" (me Lumi B)
 • 2017 – "Bubble"
 • 2017 – ''Kesh Kesh''
 • 2018 - "Trendafil" (me Flori Mumajesi)
 • 2018 – "Jake Jake"
 • 2018 - “Qikat e Mia”
 • 2019 - "Zemer"(me Soolking)
 • 2020 - "100 shkalle"
 • 2020 - "Lass Los"(me Azet)
 • 2020 - "Ferrari"
 • 2020 - "Fajet" (me Azet)
 • 2020 - "Xhep Remix" me Azet
 • 2021 - "Only You" (me GIMS)
 • 2021 - "Mi amor" (me Noizy)

Singles[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year 2019 Title Zemer Chart positions Album
FRA
[2]
BEL
(Wa)

[3]
SWI
[4]
"Zemër"
(with Soolking)

[5]
70
(Ultratip)
32 13

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Dhurata Dora Biografia". Teksteshqip. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura fr
 3. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura bel-wa
 4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura swi
 5. ^ "Le Top de la semaine : Top Singles (téléchargement + streaming) – SNEP (Week 17, 2019)" (në frëngjisht). Syndicat National de l'Édition Phonographique. Marrë më 30 prill 2019.