Anglerfish

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Melanocetus johnsonii.

Anglerfish janë peshq të rendit të teleostit Lophiiformes.[1] Ata janë peshq kockorë të emërtuar për mënyrën e tyre karakteristike të gjahut, në të cilën një rreze e modifikuar e fijeve luminescente (esca ose illicium) vepron si një joshje për peshqit e tjerë. Ndriçimi vjen nga bakteret simbiotike, të cilat mendohet se merren nga uji i detit,[2][3] që banojnë brenda dhe rreth detit.

Disa peshkakë peshkaqesh dallohen për dimorfizmin ekstrem seksual dhe simbiozën seksuale të mashkullit të vogël me femrën shumë më të madhe, që shihet në nënrendin Ceratioidei, peshkapeshku i detit të thellë. Në këto specie, meshkujt mund të jenë disa rend të madhësisë më të vegjël se femrat.[4]

Peshqit e peshkut gjenden në mbarë botën. Disa janë pelagjike (që banojnë larg nga fundi i detit), ndërsa të tjerët janë bentik (që banojnë afër dyshemesë së detit). Disa jetojnë në det të thellë (të tilla si Ceratiidae), ndërsa të tjerët jetojnë në shelfin kontinental, të tilla si bretkosat dhe Lophiidae (peshk murg ose patë).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:FishBase order
  2. ^ Freed, Lindsay L.; Easson, Cole; Baker, Lydia J.; Fenolio, Danté; Sutton, Tracey T.; Khan, Yasmin; Blackwelder, Patricia; Hendry, Tory A.; Lopez, Jose V. (2019-10-01). "Characterization of the microbiome and bioluminescent symbionts across life stages of Ceratioid Anglerfishes of the Gulf of Mexico". FEMS Microbiology Ecology (në anglisht). 95 (10): fiz146. doi:10.1093/femsec/fiz146. ISSN 0168-6496. PMC 6778416. PMID 31504465.
  3. ^ Baker, Lydia J.; Freed, Lindsay L.; Easson, Cole G.; Lopez, Jose V.; Fenolio, Danté; Sutton, Tracey T.; Nyholm, Spencer V.; Hendry, Tory A. (2019-10-01). "Diverse deep-sea anglerfishes share a genetically reduced luminous symbiont that is acquired from the environment". eLife (në anglisht). 8: e47606. doi:10.7554/eLife.47606. ISSN 2050-084X. PMC 6773444. PMID 31571583.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  4. ^ Pietsch, Theodore W. (25 gusht 2005). "Dimorphism, parasitism, and sex revisited: modes of reproduction among deep-sea ceratioid anglerfishes (Teleostei: Lophiiformes)". Ichthyological Research. 52 (3): 207–236. doi:10.1007/s10228-005-0286-2. S2CID 24768783. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)