Anija "Ulcinj"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anija "Ulcinj" gjatë shërbimit ushtarak në Flotën ushtarake të Jugosllavisë.

Anija "Ulcinj" ishte një anije pasagjerësh, e ndërtuar në vitin 1900 në Mali Lošinj, Austro-Hungari.

Emri i saj i parë ishte Bakar, kurse më 1922 merr emrin Sitnica. Gjatë Luftës së Dytë Botërore ishte në shërbim të Italisë nën emrin Risano dhe kah fundi i luftës në shërbim të Jugosllavisë. Në vitin 1947, pas luftës i takon kompanisë jugosllave Jadrolinija dhe merr emrin Ulcinj.[1]

Më 1964 çmontohet për skrap në Sveta Kaja, lokalitet afër Splitit.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]