Jump to content

Anija e mallrave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anije mallrash në Puerto Cortés në Honduras.

Një anije mallrash është një anije tregtare që transporton mallra dhe materiale nga një port në tjetrin. Mijëra transportues mallrash qarkullojnë çdo vit në detet dhe oqeanet e botës, duke trajtuar pjesën më të madhe të tregtisë ndërkombëtare. Anijet e ngarkesave zakonisht janë të dizajnuara posaçërisht për këtë detyrë, shpesh duke u pajisur me vinça dhe mekanizma të tjerë për të ngarkuar dhe shkarkuar, dhe vijnë në të gjitha madhësitë. Sot, ato janë pothuajse gjithmonë të ndërtuara prej çeliku të salduar, dhe me disa përjashtime përgjithësisht kanë një jetëgjatësi prej 25 deri në 30 vjet përpara se të fshihen.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]