Jump to content

Anija sulmuese amfibe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kuverta e pusit të USS Iwo Jima shihet nga një mjet fluturues i zbarkuar.

Një anije sulmi amfibe është një lloj luftanije amfibe e përdorur për të ulur dhe mbështetur forcat tokësore në territorin e armikut gjatë një sulmi amfib.[1] Dizajni ka evoluar nga aeroplanmbajtës të konvertuar për t'u përdorur si transportues helikopterësh (të cilët, si rezultat, shpesh ngatërrohen me aeroplanmbajtëse konvencionale me krahë fikse). Modelet moderne mbështesin anijet amfibe të uljes, me shumicën e modeleve duke përfshirë një kuvertë pusi. Pas rrethit të plotë, disa anije sulmi amfibe mbështesin gjithashtu avionët me krahë fiks V/STOL, që tani kanë një rol dytësor si aeroplanmbajtëse.[2][3]

Roli i anijes sulmuese amfibe është thelbësisht i ndryshëm nga ai i një aeroplanmbajtëse standarde: objektet e saj të aviacionit kanë rolin kryesor të pritjes së helikopterëve për të mbështetur forcat në breg dhe jo për të mbështetur avionët goditës. Megjithatë, disa janë në gjendje të shërbejnë në rolin e kontrollit të detit, duke hipur në avionë si Harrier ose variantin e ri F-35B të luftëtarëve Lightning II për patrullimin ajror luftarak dhe helikopterët për luftën kundër nëndetëseve ose duke operuar si një bazë e sigurt për një numër të madh. të luftëtarëve STOVL që kryejnë mbështetje ajrore për një njësi ekspeditash në breg. Shumica e këtyre anijeve gjithashtu mund të mbajnë ose mbështesin mjetet e uljes, të tilla si mjetet e uljes me jastëk ajri (hovercraft) ose LCU.

Flota më e madhe e këtyre llojeve operohet nga Marina e Shteteve të Bashkuara, duke përfshirë klasën Wasp që daton që nga viti 1989 dhe anijet shumë të ngjashme të klasit të Amerikës që hynë në shërbim në 2014. Ashtu si një aeroplanmbajtëse drejton një grup sulmues transportues në Marinën e SHBA , një anije sulmi amfibe drejton një grup sulmi ekspeditë. Anijet sulmuese amfibe operohen gjithashtu nga Marina Mbretërore, Marina Mbretërore Australiane, Marina braziliane, Marina e Ushtrisë Çlirimtare Popullore Kineze, Marina egjiptiane, Marina Franceze, Marina Italiane, Marina e Republikës së Koresë (Koreja e Jugut), Forca Detare Turke dhe Marina Spanjolle.

Termi anije sulmuese amfibe shpesh përdoret në mënyrë të ndërsjellë me klasifikimet e tjera të anijeve. Ai zbatohet për të gjitha anijet amfibe me kuvertë të mëdha, si helikopteri i platformës së uljes (LPH), sulmi me helikopter për ulje (LHA) dhe doku i helikopterit për ulje (LHD).[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Amphibious Assault Ships - LHA/LHD/LHA(R)". United FC I’m States Navy. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2009. Marrë më 2009-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "HMS Theseus". Britains-smallwars.com. Arkivuar nga origjinali më 2013-08-06. Marrë më 2013-09-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Juan Carlos I Landing Helicopter Dock". Naval Technology. 2011-06-15. Marrë më 2013-09-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The Amphibious Ready Group". United States Navy. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2009. Marrë më 2009-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)