Anne-Marie Eklund Löwinder

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anne-Marie Eklund Löwinder 2011

Monika Ann-Mari ( Anne-Marie ) Eklund Löwinder ( Amel ), e lindur më 26 shtator 1957 në Stokholm, [1] është një eksperte suedeze për internetin.

Ajo është Zyrtarja Kryesore e Sigurisë së Informacionit në IIS, Fondacioni i Internetit në Suedi . [2] Ajo gjithashtu shërben në bordet organizatave të lidhura me internetin, përfshirë këtu Këshillin e Regjistrimeve të Domainit Kombëtar Evropian të Nivelit më të Lartë (CENTR) si dhe Institutin Suedez të Kërkimit të Ligjit dhe Informatikës.

Eklund Löwinder është emëruar Përfaqësuese e Besuar e Komunitetit nga Korporata e Internetit për Emrat dhe Numrat e caktuar (ICANN) . Ajo është një nga shtatë personat që kontrollojnë gjenerimin kryesor të DNSSEC për zonën e rrënjës së internetit.

Në vitin 2013, Eklund Löwinder ishte suedezja e parë që u përfshi në Sallën e Famshme të Internetit. Kur u intervistua në vitin 2014, ajo tha: "Unë duhet ta pranoj që e dua internetin. Është një pjesë e artit inxhinierik që duhet ta admirosh dhe të jesh në gjendje të kontribuosh për ta bërë këtë një vend më të sigurt.Kjo më bën të ndihem mirë. " Së bashku me Leif Johansson dhe Peter Löthberg, ajo ishte gjithashtu pjesë e fondacionit TU-stiftelsen, i cili drejton Netnod.

Eklund Löwinder ka një doktoraturë në shkencat kompjuterike nga Universiteti i Stokholmit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]