Anne-Marie Olivier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anne-Marie Olivier
Aktorët (duke përfshirë Olivier) në Faire l'amour.
U lind në1973
KombësiaKanadeze
ProfesioniShkrimtare dhe aktore

Anne-Marie Olivier (lindur më 1973) është një aktore dhe shkrimtare kanadeze.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që kur e la Konservatorin e Dramës në Quebec City në vitin 1997, ajo ka performuar në disa prodhime, përveç shkrimit të vazhdueshëm. Në vitin 2004, shfaqja e saj solistike Gros et détail, të cilën gjithashtu e shkroi, tërhoqi sukses nga kritikët dhe popullaritet. Ky krijim u propozua disa herë për çmimin Soirée des Masques (2005), në kategoritë Interpretimi femëror, teksti origjinal, prodhimi i Québec. Gros et détail fitoi Maskën e Publikut në vitin 2005. Për këtë pjesë të njëjtë, performanca e saj u theksua nga çmimi "Paul Hébert Interpretation" në "Prix de la Cultura de Ville de Québec".

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2003 : Gros et détail
  • 2007 : Le psychomaton
  • 2008 : Regards-9 (Un jeudi soir à l'espo)
  • 2008 : Mon corps deviendra froid
  • 2009 : Annette
  • 2011 : Gros Paul
  • 2012 : Scalpée
  • 2014 : Faire l'amour
  • 2017 : Venir au monde

Shpërblime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]