Anne O'Brien

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anne O'Brien
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAnne O'Brien
Datëlindja25 janar 1956
VendlindjaDublin, Irlanda
Data e vdekjes29 gusht 2016
VendvdekjaRome, Italia
Gjatësia161 cm (5 ft 3 in)
PozicioniMesfushore
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
1969Julian Bars
1970–1973All-Stars
1973–1975Stade de Reims
1976–1983Lazio
1983–1984Trani
1984–1986Lazio
1986–1987Modena
1987–1988Napoli
1988–1989Prato
1989–1991Reggiana Zambelli
1991–1994Milan Salvarani
Kombëtarja
1973–1990Republika e Irlandës
Skuadra të menaxhuara
2005–2006Lazio
2007–2008Civitavecchia
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Anne O'Brien (25 janar 1956 – 29 gusht 2016) ishte lojtare dhe trajnere irlandeze. Ajo poashtu ka luajtur në kombëtaren irlandeze për femra dhe ishte femra e parë e cila ka luajtur jashtë shtetit. Ajo e filloi karrierën e saj në Francë, në skuadrën Stade de Reims. O'Brien ka punuar në federatën Italiane të futbollit si trajnere[1] dhe më vonë u bë menaxhere në skuadrën e Lazios. O'Brien vdiq më 29 gusht 2016 në Romë pas një sëmundje të shkurtër.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Incontro-Dibattito Sul Calcio Femminile" (në italisht). Sportform.it. 2007-03-08. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2012. Marrë më 2012-09-11.
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2016. Marrë më 30 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)