Anthony Minghella

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anthony Minghella
220px
Informacione personale
Vendlindja Ryde, Isle of Wight, Angli
Vendvdekja Londër
Kombësia anglez


Anthony Minghella ka qenë një regjisor filmi, dramaturg dhe skenarist anglez, i lindur në ishullin Wight me 6 janar 1954. Filmat më të njohur të tij janë Pacienti anglez (The English Patient), Bjeshka e ftohët (Cold Mountain), Talenti i z. Ripley (The Talented Mr. Ripley). Filmi Pacienti anglez i ka fituar 9 çmime oskar dhe renditet në vendin e katërt me më shumë çmime oskar.

Vdiq më 18 mars 2008 nga mospërballimi i një operimi në një spital në Londër.

Filmografia (e zgjedhur)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1993 - Mr. Wonderful
  • 1996 - Pacienti anglez
  • 1999 - Talenti i z. Ripley
  • 2000 - Play
  • 2003 - Bjeshka e ftohët
  • 2006 - Mashtrimi

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]