Antibiotikët dhe fitoncidet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Antibiotikët dhe fitoncidet - te bimët e ulëta, në lëngun qelizor, prodhohen antibioktikët. Këta janë: penicilini, streptomicini, sureomicini, etj. Këto materie bëjnë shkatërrimin e e mikrobeve. Përveç antibiotikëve disa bimë të ulëta prodhojnë edhe materie të ashtuquajtura fitoncide të cilat ndikojnë në mënyrë inhibilitore në rritjen e bimëve të larta. [1]

  1. ^ Rexhepi, Ferat (2003). Bimët mjekësore. Prishtinë: XHAD studio. fq. 19. ISBN 9951 - 00 - 024 - x. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |isbn=: simbol i palejuar (Ndihmë!)