Anton Johanson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anton Johanson

Karl Anton Johanson, (28 janar 1877 - 24 dhjetor 1952) ishte personalitet i njohur në sportin suedez prej fillimit të viteve 1900 dhe president i shoqatës për hokej në akull dhe futboll.

Ai filloi të luaj për IFK Köping dhe më vonë përfaqësoi edhe IFK Stockholm. Si udhëheqës, gjatë viteve 1917-1920 ai ishte përgjegjës për ekipin kombëtar suedez në futboll dhe shërbeu si menaxher gjatë Lojërave Olimpike Verore të vitit 1920 në Antwerp.

Johanson ishte gjithashtu sekretar i Federatës së Futbollit Suedez 1905-21 dhe kryetarit të saj nga 1922-36. Prej vitit 1904 ai ishte anëtar i Bordit Mbikëqyrës të Federatës Kombëtare të Sporteve dhe Zëvendës Kryetar i Komitetit Administrativ të tij nga viti 1918. Më pas ai u bë Kryetar i Federatës Suedeze të Hokejve të Akullit në vitet 1924-1948.[1] Gjatë viteve 1932-1938 ai gjithashtu u ul në bordin e FIFA-s. Ai u akuzua për shumë njerëz për qëllim të keqpërdorimit të Göteborgut, dhe duhet të ketë thënë se "Banorët e Göteborgut nuk janë suedezët të vërtetë".[2] Nga viti 1928, ai ishte kryetar i komitetit sportiv të Konfederatës së Sporteve.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Svenska Ishockeyförbundet". Marrë më 2 shtator 2011.
  2. ^ "Helsingborgs Dagblad 11 juni 2008 - Stockholmarnas sammansvärjning". Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 maj 2012. Marrë më 25 maj 2012.