Antonio Napolioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Antonio Napolioni është Ipeshkvi katolik i Ipeshkvnisë katolike të Kremonës prej datës 16 nëntor, 2015.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka lindur më 11 dhjetor 1957Kamerino, në krahinën e dioqezës së Kamerinos.

Formimi dhe shërbesa priftërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi studimet mbi drejtësinë në Universitetin e Kamerinos, dhe pas dy vitesh filloi të studiojë në seminaret peshkopale në Fano. Në 25 qershor 1983 ai u emërua prift dhe meshtar i kryepeshkopit Bruno Frattegiani.

Shërbesa peshkopale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 nëntor, 2015[2] Papa Françesku e cakton Ipeshkv të Kremona-s. Ai mori urdhrin ipeshkv në 30 janar të vitit 2016.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rinunce e nomine. Rinuncia del vescovo di Cremona (Italia) e nomina del successore
  2. ^ "Antonio Napolioni è il nuovo vescovo" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2015. Marrë më 21 nëntor 2015.
  3. ^ "Mons. Antonio Napolioni, prete di Camerino, nuovo vescovo di Cremona" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 21 nëntor 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]