Apeldoorn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Apeldoorn (kthjellim).


Apeldoorn
—  komuna  —
stema_figuraApeldoorn vlag.svg
Pamje nga Apeldoorn

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Gelderland – stema Gelderland
Kryeqëndra Apeldoorn
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°13′00″V 5°57′00″L / 52.2166°V 5.95°L / 52.2166; 5.95 (Apeldoorn)Koordinatat: 52°13′00″V 5°57′00″L / 52.2166°V 5.95°L / 52.2166; 5.95 (Apeldoorn)
Sipërfaqja 341,13 km2
Popullsia 156.355 banorë 2011
Dendësia 458,34 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 055, 0577
Kodi Postar 3888, 7300-7339, 7341, 7345-7346, 7350-7352, 7360-7361, 7364, 7370-7371, 7380-7381
Kodi statistikor 0200
Vendndodhja
Apeldoorn is located in Hollandë
Apeldoorn
Apeldoorn
Apeldoorn – harta_foto
www.apeldoorn.nl

Apeldoorn është një bashki në provincën GelderlandHolandë me sipërfaqe 341.13 km² dhe popullsi 156355 banorë[1]. Apeldoorn është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Gelderland