Apollo Likeu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Apollo Licio.

Apollo Likeu ose Apollo Lykeos (në gjuhën greke Ἀπόλλων Λύκειος , Apollōn Lukeios) është një skulpturë e cila i atribuohet Praxitelit dhe ekziston sot vetëm përmes kopjes romake të shekullit -I- si dhe nga disa paraqitje në monedha. Fama e kësaj statuje i hapi rrugën një lloji të statusit të njohur pikërisht si "Apollo Liceu".[1]

Ajo u quajt "Lycean" sipas identifikimit të saj me një vepër të humbur nga Lukian Samosata e që mund të ketë qenë i pranishëm në Lyceumin e Aristotelit, i cili fillimisht ishte njëri nga gjimnazet antike të Athinës.[2]


Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Una connessione fatta "su motivi sufficienti" secondo il parere di Brunilde Sismondo Ridgway (Ridgway, "A Story of Five Amazons", American Journal of Archaeology, 78.1 [January 1974:1-17] p. 9)
  2. ^ Come rappresentato dal Head Ma421 al Louvre. Stampa:It icon Giulio Emmanuele Rizzo, Prassitele, Milan et Rome, 1932, pp. 80-81.