Arabella Dorman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Arabella Dorman (e lindur në vitin 1975 në Londër)[1] është një artiste britanike e luftrave dhe piktore e portreteve.[2][3] Ajo ishte zgjedhur nga BBC në listën e "100 Grave" të vitin 2014.[4]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dorman lindi në vitin 1975 në Londër. Ajo ka studiuar në Shkollën e Artit Byam Shaw në Londër (tash pjesë e Central Saint Martins) dhe Universitetin e Edinburgut. Ajo është martuar me Dominic Elliot, një kineast.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Imperial War Museum: 'Dorman, Arabella (Oral history)'
  2. ^ Alberge, Dalya (19 tetor 2014). "An artist in Afghanistan: 'To tell the story, you've got to take risks'". The Guardian. Marrë më 21 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Harrison, David (2 maj 2009). "War artist Arabella Dorman paints Iraq". The Telegraph. Marrë më 21 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Who are the 100 Women 2014?". BBC News. 26 tetor 2014. Marrë më 21 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]