Arba Kokalari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Arba Kokalari (e lindur më 27 nëntor 1986 në Tiranë, Shqiperi) është politikane shqiptaro-suedeze, pjëse e partise me te madhe opozitare suedeze — me percaktim te djatht — ”Partia e Moderuar” (PM).

Arba Kokalari është deputete në kryesine federative për Partinë e Moderuar në qytetin e Stokholmit dhe u zgjodh zëvendëse e kryetarit të shoqatës së EPP-së YEPP në maj 2015. Ajo më parë ishte sekretare ndërkombëtare e Shoqatës Rinore Moderate (MUF)[1]

Ne zgjedhjet suedeze e 2019 për Parlamentin Evropian (PE), Kokalari u zgjodh eurodeputete. Ajo do jetë deputetja e pare me perkatesi shqiptare ne PE. (edit)

Referenser[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Faqja Zyrtare e MUF

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]