Arijan Komazec

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arijan Komazec lindi më 23 janar 1970Zarë. Është basketbollist kroat.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ishte anëtar i reprezentacionit të ish Jugosllavisë dhe më vonë me pavarësinë e Kroacisë në ekipin kombëtar kroat. Ai ishte pjesë e ekipit që fitoi një medalje argjendi në në Olimpiadën 1992 në Barcelonë . Me ekipin kombëtar kroat fitoi medaljen e bronzt në vitin 1993 dhe 1995 në Eurobasket .

Me ekip Panathinaikos fitoi Kupën Greqisë. Me ekip Virtus Bologna fitoi Kupën e Italisë 1997. dhe Supercupen italiane 1995. Me KK Zadar ka fituarnë vitin 2000 "Kupen Kreshimir Qosiq". Me ekip Olympiacos BC në vitin 1999 ka qenëinalist i Euroliagës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]