Arkeologjia ajrore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arkeologjia ajrore është një nëndisiplinë e arkologjisë që merret me studimin e mbetjeve arkeologjike duke i ekzaminuar ato nga lartësia.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimet i njeh në Angli me 1906 Lieutnant P. H. Sharpe i cili bëri fotografitë e para me këtë qellim nga një ballon ushtarak për Stonehenge.

Por themeluasi i kësaj degë të shkencës ishte piloti britanik Osbert Guy Stanhope Crawford, që në Luftën e parë botërore fotografoi mbi Angli.

Sfera e përdorimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakteristike ta etokës dhe të bimesise[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Audio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Luftbildarchäologie – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
Pamje