Arkeologjia e pamjeve nga ajri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Arkeologjia e pamjeve nga ajri është një metode hulumtimi e arkeologjisë, në të cilën mbetjet arkeologjike fotografohen nga një distancë e madhe.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Fillimet i njeh në Angli me 1906 Lieutnant P. H. Sharpe i cili bëri fotografitë e para me këtë qellim nga një ballon ushtarak për Stonehenge.

Por themeluasi i kësaj degë të shkencës ishte piloti britanik Osbert Guy Stanhope Crawford, që në Luftën e parë botërore fotografoi mbi Angli.

Sfera e përdorimit[redakto | redakto tekstin burimor]

Karakteristike ta etokës dhe të bimesise[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Literatur[redakto | redakto tekstin burimor]

Audio[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Luftbildarchäologie – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
Pamje