Armaviri, Rusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Armaviri, Rusi
Армавир
Qytet
Trolejbusët në Armavir
Trolejbusët në Armavir
Popullsia
 • Gjithsej190.871
{{{postal_code_type}}}
352900
Faqja zyrtarewww.armawir.ru

Armavir (Rusisht: Армави́р) është qytet në Krasnodar Krai, Rusi, ndodhet në lumin Kuban. Armavir ishte qendra e dytë e industrisë së Krasnodar Krai, pas Krasnodarit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Luftës Civile Ruse, një numër e betejave kanë ndodhur afër qytetit. Autoritetet sovjetike u themelua në Armavir në mars 1920. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, qyteti ishte pushtuar nga Ushtria Gjermane. Ajo u çlirua nga Ushtria e Kuqe në janar të vitit 1943.

Industria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Armavir është qendra e dytë më e madhe e industrisë e Krasnodar Krai, pas Krasnodarit. Qyteti është i njohur si qendra për përpunimin e ushqimit, ndërtimin e makinave dhe punimin e lëndëve të drurit. Kubanzheldormash është ndërmarrja më e vjetër e inxhinierisë e Kubanit, u themelua në vitin 1933.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Armavir ka një klimë subtropikale të lagësht. Përkundër kësaj dimri janë të ftohtë dhe pothuajse bien në kategorinë e klimës kontinetiale me një mesatare prej -2,2 °C në janar.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]